Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Foto: Petr Horník, Právo

Maláčová chce škrtat peníze armádě. Nesmysl, zlobí se Metnar

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí uvedla, že by se nemělo usilovat o navýšení rozpočtu armády. Peníze by se podle ní měly využít spíše na růst platů ve veřejné sféře. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je to nesmysl.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Foto: Petr Horník, Právo
Maláčová chce škrtat peníze armádě. Nesmysl, zlobí se Metnar

„Neměli bychom usilovat o navýšení rozpočtu pro armádu. Upřednostnila bych, abychom měli fungující stát a ucelenou péči,“ prohlásila ministryně v pondělí na tiskové konferenci po jednání tripartity.

„Pokud je otázka, jestli armáda, nebo dobře zaplacení státní zaměstnanci, tak volím dobře zaplacené státní zaměstnance,“ doplnila Maláčová.

Metnar: Je to nesmysl

Podle ministra Metnara je to nesmysl. „Až přijde další krize, bude jako jedna z prvních žádostí pomoc vojáků v domovech sociální péče nebo jinde. Asi ani nemá cenu jí vysvětlovat, že se starou technikou obranyschopnost nezajistíme,” reagoval na Twitteru.

Ministryně Maláčová totiž navrhuje, aby se platy ve veřejné sféře navýšily plošně o tři tisíce korun. Odbory jsou pro tento návrh nebo pro růst o šest procent.

Zaměstnavatelé s paušálním přidáním nesouhlasí. A premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil v pondělí částku 1400 korun. „Preferuji pevnou částku, je potřeba navýšit lidem s nejnižšími mzdami,“ sdělil Babiš.

Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že pokud by přidání mělo být vyšší než o inflaci nebo o 1400 korun, musel by se zvednout navrhovaný schodek rozpočtu.

„Pak by mně musela vláda říct, ve kterých položkách mám krátit,“ řekla šéfka státní pokladny. Návrh státního rozpočtu počítá na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků