Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pavel Orholz, Právo

Ministerstvo řeklo, kdo se první vrátí do škol

V okamžiku, kdy se zlepší epidemická situace a bude možné uvažovat o rozvolnění opatření, bude ministerstvo zdravotnictví navrhovat částečný návrat dětí do škol. V úterý to uvedla mluvčí resortu Barbora Peterová. Kdy by k tomu mohlo dojít, však zatím není jasné.

Ilustrační foto Foto: Pavel Orholz, Právo
Ministerstvo řeklo, kdo se první vrátí do škol

Návrat by se měl primárně týkat dětí navštěvujících mateřské školy. Vrátit do lavic by se měli rovněž žáci 1. stupně základních škol a ti, kteří navštěvují poslední ročníky základních a středních škol.

Součástí obnovené výuky bude povinné testování jednou týdně.

„V případě zlepšení epidemiologické situace bude ministerstvo zdravotnictví navrhovat otevření MŠ a prvního stupně ZŠ, posledních ročníků ZŠ a SŠ, a to s povinným testováním jedenkrát týdně s výjimkou plně očkovaných učitelů a učitelů 90 dnů po prodělaném symptomatickém onemocnění covid-19,” uvedla Peterová.

V základních školách by se podle ministerstva zdravotnictví měli testovat i nejmladší žáci, dodala. O problematice testování ve školách se podle ní nyní vedou odborné diskuse.

Na dotaz, zda ministerstvo zdravotnictví pro školy počítá dál s využitím antigenních testů, Peterová řekla, že každý test má svoje limity a je důležité rozlišovat, pro jaký účel a v jaké situaci je používán. PCR testy jsou podle ministerstva hlavně pro určení diagnózy onemocnění lékařem. Při plánování použití PCR testů je podle Peterové navíc třeba zhodnotit dostupnou kapacitu laboratoří i cenu vyšetření.

„Preventivní PCR vyšetření bez diagnostické či epidemiologické indikace dle zákona o zdravotním pojištění nelze nárokovat cestou zdravotního pojištění, vyšetření platí instituce, která jej požaduje,” vysvětlila.

O rozvolňování stávajících opatření, která vedla k uzavření většiny obchodů a služeb vláda prozatím neuvažuje. Nouzový stav platí do 28. března. Podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by po 21. březnu mohlo dojít jen k uvolnění volnočasových aktivit z katastru obce na úroveň okresu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků