Hlavní obsah

Lyžařská sezona začala, otevírá zlomek areálů

Pátkem začíná v Česku oproti loňsku s měsíčním zpožděním lyžařská sezona. Podmínky dovolily otevřít některé sjezdovky pouze zlomku z možná sto třiceti skiareálů Česka od Beskyd přes středočeský Monínec po Šumavu.

Lyžařská sezona začala, otevírá zlomek areálů

Vlekařům nezkomplikoval rozjezd sezony ani tak covid jako spíš dlouhá obleva, která pořádně ukrojila z nahromaděných zásob technického sněhu. Bílé pruhy připravených sjezdovek ostře korespondují s přilehlými hnědými svahy.

„Kolik skiareálů bude během víkendu v provozu, nelze říci. Upřesňovat to budeme v příštích dnech. Půjde ale o desítky, odhadl bych tak maximálně třicet,“ míní ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot.

Řada areálů s žádnou velkou návštěvností o následujícím víkendu ani nepočítá a bude si spíše chtít ušetřit zásoby sněhu uskladněného na hromadách na většině sjezdovek na období zimních svátků.

BEZ KOMENTÁŘE: Příprava na lyžařskou sezónu v Krkonoších

Video: Vladislav Prouza, Právo

Nejvíce možností lyžovat tradičně nabídnou Krkonoše. „Lanovky se rozjedou ve Špindlerově Mlýně, Janských Lázních nebo v Peci pod Sněžkou. Provoz začne v jizerskohorském Severáku, na Monínci, v beskydské Bílé, na šumavském Špičáku, na Lipně nebo krušnohorském Klínovci,“ vypočítává Knot.

Vypadne zahraniční klientela. Spolehnout se budeme muset na jednodenní hosty z tuzemska
ředitel skiareálu ve Špindlerově Mlýně René Hroneš

Vlekaři musejí dodržovat přísná bezpečnostní opatření spojená s ochranou proti nákaze. Nástupiště před lanovkami rozdělily jednostopé koridory s dvoumetrovými vzdálenostmi. Rozestupy lyžařů ve frontách přirozeně zajistí délka lyží, po nichž si málokdo nechá šlapat.

„Fronty budou vizuálně dlouhé, ale myslím, že o to víc to bude odsýpat. Pravidla jsme stanovili spolu s hygieniky, takže nebyl problém je aplikovat do běžného provozu. Všechna riziková místa budeme pravidelně dezinfikovat,“ přiblížil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš. Kontrolovat dodržování protiepidemických opatření se chystá policie.

Ve Špindlerově Mlýně je zasněžená celá pouze modrá sjezdovka.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

„Počítáme s návštěvností v řádu stovek lidí. Připravena je skoro tříkilometrová modrá sjezdovka ve Svatém Petru, dostupná lanovkou u parkoviště Hromovka a svatopetrskou šestisedačkou. Kromě lyžařů přijedou i běžní turisté, pro které se v sobotu a neděli spustí lanovka na Medvědín. Ovšem pouze pro pěší turisty, nikoliv pro lyžaře.

Podle něj bude sezona nejistá. „Vypadne veškerá zahraniční klientela, která ve Špindlu tvoří polovinu turistů. Spolehnout se budeme muset na jednodenní hosty z tuzemska,“ míní Hroneš.

Provoz plánuje v pátek zahájit za přísných bezpečnostních opatření i největší lyžařské středisko Plzeňského kraje, šumavský Špičák. „K dispozici bude hlavní liniová sjezdovka. Leží na ní okolo půl metru převážně technického sněhu promíchaného s menším množstvím přírodního,“ konstatoval ředitel západočeského střediska Vladimír Kasík.

Podle něj možnost spustit lanovky areálům alespoň trochu pomůže. „Vygenerování prvních tržeb nám umožní, abychom si alespoň částečně pokryli provozní náklady. Vždyť jen zasněžení a úpravy první sjezdovky nás přišly na více než půl milionu korun a předchozí přípravy na zimní sezonu na další tři miliony,“ upřesnil Kasík.

Požadavky hygieniků splní v otevřených skiareálech i lyžařské školy omezené na pětičlenné skupiny vedené vždy jedním instruktorem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků