Hlavní obsah
 

Hřbitovy jsou otevřené, nechoďte ale přímo na Dušičky, žádají správci

Uctít památku zesnulých a navštívit hroby svých blízkých je v období Dušiček (2. listopadu) tradice pro většinu Čechů. Přestože jsou hřbitovy i během nouzového stavu otevřené, svou návštěvu by si lidé měli pokud možno naplánovat mimo vytížený dušičkový víkend. V rozhovoru pro Novinky to uvedla mluvčí pro Správu pražských hřbitovů (SPH) Oldřiška Dvořáčková.

 
Hřbitovy jsou otevřené, nechoďte ale přímo na Dušičky, žádají správci

Lidé se podle mluvčí nejvíce obávají vyřizování nájemních smluv hrobů a další administrativy. Dvořáčková však ujišťuje, že se o tyto záležitosti nemusejí strachovat.

„Když se v tomto období a následujících měsících lidé nedostaví k vyřízení nutných záležitostí, garantujeme to, že jejich nájemní smlouvy budou až do roku po ukončení nájemní smlouvy obnovovány. Nemusejí se bát a nemusejí záležitost chodit vyřizovat v tuto dobu, kdy by se měli chránit, pobývat co nejvíce doma, a nikoliv chodit na veřejnost,“ řekla Novinkám.

Dále správa zaznamenala zvýšený počet telefonátů ohledně otevření hřbitovů. I zde chce Dvořáčková návštěvníky uklidnit, že hřbitovy jsou nadále otevřené.

Otevírací doba hřbitovních správ pro veřejnost zůstává až do 3. listopadu pondělí a středa, a to od 11 do 16 hodin v souladu s protikoronavirovými opatřeními vlády. Hřbitovy jako takové jsou otevřené do 18. hodiny, od 3. listopadu se pak jako každoročně otevírací doba zkracuje na sedmnáctou hodinu, protože nejsou osvětlené.

Zároveň správa apeluje na návštěvníky, aby k návštěvě hřbitova využili nejbližších dní, aby se návštěvnost rozložila a snížilo se tak riziko nákazy.

„Velice ráda bych apelovala na všechny návštěvníky hřbitovů v tomto předdušičkovém období: rozprostřete pokud možno své náplně práce a návštěvy hřbitovů nikoliv do období příštího víkendu, ale přijďte v následujících dnech tak, aby tady nedošlo k obrovskému každoročnímu procesí na našich hřbitovech. Myslím si, že zemřelí budou vědět, že na ně pamatujete i několik dní před nebo po Dušičkách, a vy tím budete chránit sebe,“ sdělila Dvořáčková.

Návštěvníci by neměli nechat návštěvu hrobů zesnulých až na příští víkend kvůli přeplněnosti hřbitovů.

Foto: Novinky

Méně pohřbů

S platností od 19. října se pohřbů mohlo účastnit nanejvýš 30 osob. Nyní je počet omezen na šest. To podle mluvčí přimělo některé objednatele k přesunutí termínu posledního rozloučení, celkový nárůst úmrtí však SPH nezaznamenala. Naopak.

„Porovnávali jsme čísla za třetí kvartál oproti číslům za čtvrtý kvartál předchozích několika let, kdy je úmrtnost vzhledem k obdobím chřipkových epidemií ve čtvrtém kvartálu vždycky o něco navýšená. Výsledek je ten, že bylo naopak o zhruba tři sta kremací za třetí kvartál méně než obvykle v tomto období,“ dodala mluvčí.

Datum Dušiček je 2. listopadu 2020.

Anketa
Chystáte se v období Dušiček na hřbitov?
Ano
66.6 %
Ne
33.4 %
Celkem hlasovalo 6747 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků