Hlavní obsah
Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Jan Handrejch, Právo

Diletantská distribuce státních roušek: Hamáček poštu hájí a útočí na státní ústav

Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohl vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení. Strategické zásoby ochranných prostředků státu by podle něj mohly být znehodnoceny.

Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Jan Handrejch, Právo
Diletantská distribuce státních roušek: Hamáček poštu hájí a útočí na státní ústav

„Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících,“ sdělil v úterý ČTK ministr.

SÚKL v pondělí oznámil, že Česká pošta porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků.

Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření. Státní podnik se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál.

Hamáček řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy. Hamáček pro ČTK uvedl, že podle logiky SÚKL by Česká republika nesměla distribuovat lidem či zdravotníkům nic z ochranných prostředků, které má ve strategických zásobách.

„Tento přístup SÚKL znamená znehodnocení veškerých strategických zásob České republiky,“ řekl ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků