Hlavní obsah

Grónsko, Bhútán, Kapverdy. Poslanci se už těší na cesty

Zhruba třicet milionů korun, takřka třicet zemí nejen v Evropě, ale také v Asii, Africe, Severní i Jižní Americe. Takový je náčrt zahraničních cest českých poslanců na příští rok.

Grónsko, Bhútán, Kapverdy. Poslanci se už těší na cesty

Podle plánu má vycestovat např. delegace výboru pro životní prostředí na Island a do Grónska. Poslanci mají se chtějí seznámit se zkušenostmi s klimatickými změnami, jejich projevy a strategií boje proti nim.

Jako náhradní destinaci – pro případ, že by některá ze zahraničních cest nevyšla – má výbor pro životní prostředí naplánovaný asijský Bhútán. Co by mělo být případně obsahem cesty, ale není z usnesení jasné.

Stejně tak není jasné, o čem by chtěli debatovat poslanci školského výboru při možné cestě na Tchaj-wan či na Kapverdy a ostrovní státy Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov. Tam by mohli vycestovat v případě, že by něco zhatilo jejich návštěvu Izraele a Finska.

Plány, kam příštích dvanáct měsíců vycestovat, už schválila většina sněmovních výborů, definitivní slovo bude mít v příštích týdnech organizační výbor, který cesty výborů, sněmovního vedení a také stálých delegací schvaluje. Suma na výjezdy poslanců se přitom v posledních letech nijak nemění.

Podle pravidel má každý výbor nárok na zhruba dvě zahraniční cesty za rok, přičemž na tři až čtyři výjezdy mohou vyjet poslanci zahraničního výboru a výboru pro evropské záležitosti, které mají vyčleněno nejvíc peněz.

Právě členové zahraničního výboru plánují příští rok vyjet do Moldavska, Gruzie, Korejské republiky, na palestinská území a do Brazílie. Evropský výbor pak hodlá jednat ve Španělsku a Portugalsku, jeho členové se chystají také do Běloruska, Izraele, Gruzie, Irska a na Kypr.

Ačkoli některé cesty zákonodárců budí čas od času rozpaky, politici se shodují – parlamentní diplomacie je důležitá a v některých státech pomáhá otevírat dveře byznysu.

„Parlamentní diplomacie je důležitá součást prezentace ČR v zahraničí, která pomáhá také při prosazování našich zájmů, seznamování se s partnery,“ řekl Právu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jehož úřad zákonodárcům pomáhá při organizaci cest zejména v místě.

Ministr dodal, že je v kontaktu zejména se zástupci zahraničních výborů obou komor, s nimiž cesty probírá, byť definitivní slovo mají zákonodárci a jejich orgány.
„Pro zahraniční cesty připravujeme podklady a ambasády se na jejich přípravě podílejí,“ dodal Petříček.

Írán doporučila ministerstva

„Cesty většinou kopírují ekonomické zájmy České republiky i výměnu zkušeností,“ potvrzuje pravidelně na adresu poslaneckých výjezdů místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM), který má zahraniční cesty dolní komory na starosti.

Debatu o důchodovém systému, postavení osob se zdravotním postižením i otázky sociální politiky plánují probrat při své cestě do Kanady poslanci sociálního výboru. Členové rozpočtového výboru chtějí vyrazit do Íránu, kde po doporučení ministerstva financí a ministerstva průmyslu mají v plánu debatovat o vzájemné platební dohodě či o financování územního rozvoje.

V případě schválení cest organizačním výborem, kde jsou zastoupeny všechny frakce, jdou veškeré náklady z rozpočtu parlamentní komory. Ať už jde o dopravu, ubytování, případné tlumočení, či stravování. Diety zákonodárci podle platového zákona pobírají ve výši 2,5násobku diet zaměstnanců vyslaných firmou či organizací na služební cestu.

Kam v příštím roce hodlají vycestovat senátoři, zatím není jasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků