Hlavní obsah
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek Foto: Jan Handrejch, Právo

Dušek: Kolektivní imunity dosáhneme na podzim

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie koronaviru zpomaluje, do průšvihu ale mohou Česko dostat nově vzniklé agresivní mutace. I tak nás ale očkování ochrání od nejhoršího a na podzim bychom měli dosáhnout kolektivní imunity.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek Foto: Jan Handrejch, Právo
Dušek: Kolektivní imunity dosáhneme na podzim

Počet nakažených koronavirem stále klesá. Co ale můžeme očekávat na podzim?

Virus nezmizí. Dojde k nárůstu šíření nákazy, možná se objeví i větší ohniska. To je jisté. Proto je důležité zachovat si ostražitost. Avšak s vysokou pravděpodobností to díky očkování nebude mít vážný dopad na nemocnice či na nemocnost. Očkování běží velice dobře a na podzim by mělo mít dokončené očkování 60 až 70 procent české populace, což lze označit za masivně proočkované obyvatelstvo.

Proočkovanost je vysoká a efekt na nemocnice je dramatický a pozitivní

Když si k tomu připočítáme i ty, kteří prodělali covid a jejichž imunita stále trvá, blížíme se k tomu magickému číslu 80 procent, které světové instituce označují jako hranici pro získání kolektivní imunity.

Je nyní rozdíl v proočkovanosti lidí v jednotlivých krajích Česka?

Rozdíly byly dle našich dat pozorovatelné jen v prvních týdnech po zahájení očkování. Nyní jsou minimální, v řádech jednotek, ne-li vůbec žádné, hodnotíme-li to podle bydliště očkovaných. Všechna města nejsou vakcinací zatížena stejně, protože mnoho lidí se nechává očkovat tam, kde například pracují, takže velké množství dávek je očkováno v Praze a také v Brně, kam jezdí i lidé z okolí. Proočkovanost stoupá rovnoměrně u obyvatel všech krajů republiky.

Vakcinace v krajích

Foto: Právo

Jsou ti nejohroženější už mimo nebezpečí?

V tuto chvíli jsme dosáhli masivní proočkovanosti seniorních obyvatel, zejména těch nejstarších ročníků ve všech krajích. To je dobrá a velmi důležitá zpráva. Lidé ve věku 70 a 80 plus mají téměř z devadesáti procent imunitní ochranu. Velmi masivně klesla zátěž nemocnic, rovněž napříč zemí. V polovině českých regionů jsou hospitalizovány už jen jednotky pacientů s covidem. Každý den jich do nemocnic v celé republice přibývá méně než deset, často jen s lehčími potížemi. Například v úterý to byli jen čtyři.

Znamená to, že nemocnice už nikdy nebudou kolabovat pod zátěží covidových pacientů ve vážných stavech?

Očkování nám přineslo plošnou bariéru a já si troufám říci, že ta dlouhodobě vydrží. Epidemie dobržďuje i populačně. Proočkovanost je vysoká a efekt na nemocnice, byť nejsem zastáncem velkých slov, je dramatický a pozitivní. A v červenci dosáhneme sedmdesátiprocentní naočkovanosti obyvatel první dávkou vakcíny.

Jak to bude vypadat s očkováním v létě? Neukazují statistiky, že by lidé začali odkládat očkování druhou dávkou kvůli dovoleným?

Vše vypadá podle našich údajů pozitivně. Vidíme velký zájem mladších kategorií o očkování a ve vakcinaci druhými dávkami se lidé chovají ukázněně. A za to jim patří velké poděkování. Zatím neumíme vysvětlit asi jedno procento lidí, kteří měli dostat, ale nedostali druhou dávku. Ale to může mít i technické zdůvodnění.

Jakmile by to lidé takzvaně nedotáhli a nedostali druhou dávku, znehodnotí celou vakcinaci jak pro sebe, tak pro své okolí. Nákaza covidem-19 po druhé dávce se prokázala u velmi malého podílu očkovaných, desetiny procenta. A když bychom nahlédli efekt dokončeného očkování z pohledu těžkého průběhu nemoci, pak lidí, kteří se i po vakcinaci ocitli ve vážném stavu, jsou dokonce jen desetiny promile.

Ochrání nás očkování i proti novým mutacím?

Nejsem v této oblasti odborníkem, ale odborná literatura uvádí, že některé nové varianty SARS-CoV-2 mají schopnost obejít první dávku vakcinace, ale druhá už chrání slušně. Očkování je jednoznačně cestou ven z pandemie. A i kdyby se tu objevily nové mutace, bude stále tou bariérou, která nás ochrání, byť ne stoprocentně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků