Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Česká vakcína se má začít testovat na zvířatech

Čeští výzkumníci pokračují ve vývoji vakcíny proti nemoci covid-19, první prototyp by měli mít hotový zhruba do měsíce a poté se ho chystají testovat na zvířatech. Ve čtvrtek o tom informoval Český rozhlas s odvoláním na ředitele Státního zdravotního ústavu Pavla Březovského.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Česká vakcína se má začít testovat na zvířatech

Prototyp měl být hotový už začátkem července, ale zpoždění dodávek ze zahraničí práce odsunulo zhruba o měsíc, řekl Českému rozhlasu Březovský. Čeká se na dodání deaktivátoru viru, protože vakcína má být takzvaně neživá, což znamená, že bude obsahovat usmrcený virus nevyvolávající onemocnění.

Testy na zvířatech má starosti Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), podle jeho ředitele Michala Stiborka budou experimenty probíhat na myších a potkanech.

Předsedkyně zdravotního výboru Sněmovny Věra Adámková (ANO), která stojí v čele týmu vyvíjejícího vakcínu, ale Novinkám řekla, že do této fáze ještě vývoj látky nepostoupil.

Za výzkum dosud ústav podle rozhlasu utratil 600 tisíc korun. Celkem stát plánuje utratit za výzkumnou fázi vývoje vakcíny desítky milionů korun. Částka některé odborníky překvapila: ve světě se náklady na vývoj vakcín počítají spíše v miliardách. Kritici považují českou snahu za naivní, ČR by se podle nich spíš měla zapojit do výzkumu probíhajícího v zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků