Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Bouchá se, že by i partyzán utekl. Rachejtle bez povolení dělají obcím těžkou hlavu

Dělbuchy a ohňostroje jsou oblíbenou, ale i nenáviděnou zábavou, řada měst a obcí u nás proto jejich používání zakázala. Výjimkou je přelom roku – Silvestr a Nový rok. Klidu si tak letos užijí snad jen návštěvníci nejvyšších českých hor Krkonoš. Jak navíc starostové přiznávají, chytit a pokutovat viníka, který vyhlášku omezující zábavní pyrotechniku porušuje, jde velmi těžko.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Bouchá se, že by i partyzán utekl. Rachejtle bez povolení dělají obcím těžkou hlavu

Například v Krkonoších sice platí po celý rok zákaz používání zábavní pyrotechniky, ale už město Trutnov, které leží mimo hranice národního parku, nemá žádnou vyhlášku, která by dělbuchy nějak omezovala.

Střílelo se už 26. prosince

Naopak cestou regulace se rozhodlo jít město Hořice v Podkrkonoší, od června tu platí zákaz používání zábavní pyrotechniky. Ovšem ne každý toto nařízení dodržuje. „Třeba u nás v Máchově ulici se bouchá, že by i partyzán hrůzou utekl,“ stěžují si místní na městském facebookovém profilu.

Hořická městská policie však podle svých slov na dodržování zákazu dohlíží. Ne vždy však může být úspěšná, například když se hlídka nachází na druhém konci města. „Zatím jsme řešili asi tři případy porušení vyhlášky,“ potvrdil Právu jeden ze strážníků.

Jestli pokutou, nebo domluvou, ale odmítl říct. Město Tachov má takovou vyhlášku již několik let, dělbuchy a ohňostroje smějí být používány jen na Silvestra, kdy si podle starosty města Ladislava Macáka (Patrioti Tachova) může ohňostroj udělat každý. Vyhláška funguje, stává se tak maximálně čtyřikrát do roka, že by ji někdo porušil.

„Pokud se to podaří městské policii prokázat, a to bývá docela problém, pohybují se pokuty v řádu stokorun,“ dodal Macák. Ohňostroje a dělbuchy jsou nově od prosince zakázané v Kolíně, výjimkou jsou oslavy Silvestra, kdy se střílet smí.

Postihy za porušení velmi čerstvé vyhlášky města zatím nepadají. Navíc radnice si je vědoma toho, že s postižením střelců by mohl být problém, pokud někdo nebude přistižen přímo při činu. „Uvidíme, jak se vyhláška osvědčí. Měla by působit hlavně jako prevence,“ uvedl starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Obdobná vyhláška platí v Mladé Boleslavi a podle tamní městské policie ji v průběhu vánočních svátků lidé celkem dodržovali. „Byl klid až na jeden případ. Dne 26. prosince jsme dostali telefonické oznámení, že v Krátké ulici někdo bouchá petardy. Hlídka provedla kontrolu místa a okolí, žádné bouchání zábavní pyrotechniky nezjistila, na místě už nikoho nenašla,“ řekl Právu zástupce ředitele mladoboleslavské městské policie Ondřej Kubala.

Takzvaná protihluková vyhláška, která mimo jiné zakazuje bez ohlášení používat zábavní pyrotechniku na veřejných prostranstvích, platí v Ostravě již několik let. Za její porušení hrozí pokuta až do výše 30 tisíc korun, firmám dokonce až 200 tisíc. Zákaz pyrotechnických efektů se nevztahuje na 31. prosince a 1. ledna.

Jak v pátek uvedla mluvčí městské policie Michaela Michnová, letos strážníci řešili tři události kvůli podezření na rušení nočního klidu v návaznosti na pyrotechnické výrobky. „Tyto události byly strážníky předány příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ uvedla mluvčí.

V Kraji Vysočina některá města používání zábavní pyrotechniky vyhláškou upravují, dny na přelomu roku však mají i na takových adresách pro vyznavače rachotu generální pardon.

„Na Silvestra něco takového reálně kontrolovat nejde, bouchá to všude,“ upozornil ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc s tím, že i tak strážníky pyrotechnika každoročně v tento čas zaměstnává. „Jedni volají, že nemohou spát, další kvůli psům. Podle možnosti se snažíme ve vyhrocené situaci aspoň lidi uklidnit, víc ale dělat nemůžeme,“ uvedl šéf strážníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků