Hlavní obsah
Roman Prymula Foto: koláž Novinky.cz

Bude další zpřísnění, když se situace nezlepší, řekl Prymula. Popsal i terminální opatření

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se Česká republika blíží dosažení limitu kapacit zdravotnického systému. To by se dotklo nejen pacientů s koronavirem, ale celého systému. Prymula to řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Popsal také, že pokud se situace do úterý nezlepší, dál se zpřísní opatření.

Roman Prymula Foto: koláž Novinky.cz
Bude další zpřísnění, když se situace nezlepší, řekl Prymula. Popsal i terminální opatření

„Pokud nedojde k poklesu v úterý, je namístě zpřísnění opatření,” tvrdí ministr. „Pokud tam bude náznak poklesu, tak to nemusí nastat,” dodal.

Řekl, že existují i „terminální opatření”, což by byl podle ministra „náznak lockdownu” s tím, že by fungovala pouze kritická infrastruktura a lidé by skutečně zůstali týden či dva doma. Přirovnal to k situaci z jara s tím rozdílem, že tehdy lidé zůstali doma dobrovolně a samy se zavřely také mnohé podniky.

Podle něj to, co nyní v Česku je, není lockdown. Pokud by přísnější opatření nepřišla, zemi by hrozilo, že by v nestandardním režimu bylo Česko až do Vánoc.

Prymula zřejmě v nejbližších dnech ve funkci ministra skončí. Ve čtvrtek se očekává jmenování jeho nástupce.

K možným dalším opatřením uvedl, že není za současné situace dostatečně využívána práce z domova.

Prymula na každý pád počítá s prodloužením nouzového stavu, a to minimálně o měsíc.

Rovněž řekl, že pokud bude znám jeho nástupce v čele resortu, rezignuje na post ministra. Premiér Andrej Babiš uvedl, že kandidát půjde v úterý za prezidentem Milošem Zemanem a ve čtvrtek očekává jmenování. V souvislosti s postem se nejčastěji mluví o náměstkovi brněnské fakultní nemocnice Janu Blatném.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v sobotu v Radiu Z a České televizi řekl, že předpokládá, že ve čtvrtek bude jmenování. „V tuto chvíli, zdá se, není jiné možnosti než výměna ministra zdravotnictví,” řekl Ovčáček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků