Hlavní obsah
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš: Nakažení by se mohli trasovat sami

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by lidé mohli provádět trasování sami namísto hygieniků, kteří nestíhají. Připravuje proto projekt tzv. sebetrasování. Babiš to ve středu uvedl před odletem do Vídně, kde bude jednat s rakouským kancléřem a slovenským premiérem.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš: Nakažení by se mohli trasovat sami

Lidé, kteří by měli pozitivní test, by tak mohli sami na webu vyplnit formulář, do něhož by uvedli osoby, s nimiž byli v kontaktu, a mohli je tak teoreticky nakazit.

„Připravuje se projekt sebetrasování, kde by lidi, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, v aplikaci na webu vyplnili formulář i ty kontakty a potom by to pro hygienu bylo lehčí,“ řekl Babiš.

Nyní hygiena kontaktuje nakažené a formou telefonického rozhovoru se snaží zjistit, s kým byl dotyčný v delším a bližším kontaktu.

Kvůli vysokým počtům nových potvrzených případů v posledních dnech však hygienici v některých regionech nestíhají. V pondělí Babiš hovořil o možné změně trasování, to by se týkalo pouze závažnějších případů. Následně ale omezení trasování odmítl.

Jak bude systém fungovat a jak bude zabráněno jeho zneužití, premiér neuvedl.

Sebetrasování trochu připomíná jarní postup s rouškami, kdy vláda rozhodla o jejich povinném nošení, ale nebyla schopna je zajistit. Lidé si je proto museli vyrábět sami a často jimi zásobovali i státní instituce.

Prozatím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že roušky budou od čtvrtka povinné ve všech vnitřních prostorech. Konkrétní podobu nařízení ministerstvo zatím nezveřejnilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků