Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Převozy pacientů do Německa? Babiš je najednou připraven to řešit

Premiér Andrej Babiš (ANO) je připraven zavolat saskému premiérovi a řešit s ním případný převoz pacientů z přetížených nemocnic v Karlovarském kraji do Německa. Řekl to ve středu před odletem do polského Krakova na summit k 30. výročí založení Visegrádské čtyřky (V4). Dosud se přitom vláda stavěla k převážení českých pacientů do Německa odmítavě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Převozy pacientů do Německa? Babiš je najednou připraven to řešit

„Včera jsem volal karlovarskou paní koordinátorku a ptal jsem se jí, jestli potřebují pomoc. Pokud mi řekne, že ano, tak okamžitě zavolám saského premiéra a požádám o umístění určitého počtu pacientů. Toto nenastalo. Pokud nás nepožádá Karlovarský kraj, a nepožádal, tak nemáme co zařizovat. Pokud se tak stane, tak to okamžitě budu řešit a žádat, jsem připraven,” řekl Babiš.

Vláda přitom dosud pomoc sousedního státu odmítala s tím, že kapacita v českých nemocnicích je stále dostatečná a není třeba žádat o pomoc Německo. Chebská nemocnice přitom čelí už několik týdnů kritickému nedostatku volných lůžek pro covidové pacienty. Denně jsou pacienti převáženi jak v rámci Karlovarského kraje, tak i mimo kraj, a to včetně leteckých transportů. Na Chebsku vznikla petice za otevření hranic s Německem pro sanitky.

Na hraniční kapacitu lůžkové intenzivní péče v zemi upozornil Babiše v úterý na videokonferenci hejtmanů s kabinetem hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Podle něj premiér potvrdil, že vláda má připravený rámec pro takovou spolupráci, jakmile o ni zažádá krajská koordinátorka pro intenzivní péči.

Koordinátorka: Zatím není pomoc Německa potřeba

Krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková v úterý řekla, že převozy do Německa nejsou v tuto chvíli nezbytně nutné. Zatím fungují podle ní transporty letecky i pozemně do ostatních nemocnic v zemi. „S panem hejtmanem jsem dnes o tom nehovořila, ale momentálně máme v nemocnicích nějaká volná lůžka, proto nevidím v tuto chvíli důvod žádat o pomoc,” řekla Uhlíková. Kapacita volných lůžek se ale v nemocnicích neustále mění.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který řídí kapacity nemocnic při epidemii, v pátek uvedl, že Česko začne oslovovat okolní státy s žádostí o pomoc s pacienty s covidem-19 při zaplnění 90 procent celkové rezervy lůžek.

Večer bude Babiš opět jednat s opozicí

Po návratu z Polska čeká premiéra od 19 hodin pokračování jednání s opozicí kvůli pandemickému zákonu.

„Včera bylo velice konstruktivní jednání s opozicí. Ministerstvo zdravotnictví obdrželo připomínky opozičních stran a většinu z nich zapracovalo. Více méně jsme připraveni opozici vyhovět, abychom nemuseli stále řešit nouzový stav. Pandemický zákon by měl nahradit diskuse o nouzovém stavu,” přiblížil jednání s opozicí premiér. Problémový bod je podle něj odškodňování.

V Polsku o pandemii, klimatu a migraci

„Tématy jsou hlavně pandemie covid-19, pokračování diskuse o klimatické změně či otázky migrace,” řekl krátce před odletem do Polska Babiš.

Jednodenní schůzky v krakovském hradu Wawel se kromě Babiše, slovenského premiéra Igora Matoviče, maďarského předsedy vlády Viktora Orbána a polského protějšku Mateusze Morawieckého zúčastní také předseda Evropské rady Charles Michel. Videokonferenčně se schůzky zúčastní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Během dopoledne by šéfové vlád měli probrat a zhodnotit dosavadní spolupráci zemí Visegrádské čtyřky a nastínit její další směřování. Následně by u oběda měli prodiskutovat boj a opatření proti pandemii koronaviru, související očkování či vztahy s Ruskem. Věnovat by se také měli dění v Bělorusku, kde občané již měsíce bez výsledku protestují proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž byl znovuzvolen současný prezident Alexandr Lukašenko.

Polsko nedávno navštívil Zeman

Minulý týden Polsko navštívila v rámci setkání prezidentů zemí V4 také česká hlava státu Miloš Zeman. Dvoudenní setkání se uskutečnilo v prezidentském rezidenci na poloostrově Hel. Zeman tehdy jako jediný na oficiálním přivítání neměl nasazenou roušku a sundal si ji i během svého proslovu, během něhož mluvil o výhodách společenství či boji proti migraci.

Po delší pauze jde o Babišovu třetí zahraniční cestu v posledních zhruba 14 dnech. Předminulý pátek navštívil Maďarsko, aby získal od Orbána informace o tamní strategii boje s pandemií koronaviru adoptal se na zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků