Po premiérovi vystoupili postupně ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), průmyslu Karel Havlíček (za ANO) i ministryně financí Alena Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (obě za ANO).

Brabce rozhořčilo, že je dáván do spojitosti s údajným zvýhodňování chemického průmyslu, respektive chemiček spadajících do koncernu Agrofert.

ON-LINE: Večeřel jsem kostelecké párky, vysvětloval Babiš dotace pro Agrofert

„Jsem naštvaný a chci se bránit,” prohlásil Brabec. Podle něj audit hází „jedovatou slinu” na spoustu lidí, kteří na ministerstvu životního prostředí pracují. Brabec zdůraznil, že nynější dotační programy jsou na rozdíl od minulosti zacíleny na širokou veřejnost a o zvýhodňování průmyslu tak nemůže být řeč.

Havlíček doporučil, aby vláda vyčkala na finální verzi dokumentu, vyargumentovala pozici České republiky, počkala na zpětnou vazbu a teprve poté vyvozovala „předběžné závěry”. Pozastavil se nad tím, že je předjímána možnost kriminalizace úředníků.

Agrofert chtěl dotaci pro malé firmy přes vesnického zámečníka. Ten o ničem nevěděl

Ministryně Schillerová připomněla, že ve složité auditní problematice se orientují pouze odborníci. Ministryně všem doporučila, aby vyčkali na doručení zprávy v českém jazyce.

Ministryně Dostálová následně technicistně popsala proces výběru a hodnocení projektů v rámci dotačních programů. „Není výjimkou, že auditoři zprávy na základě zaslaných připomínek upraví,” zdůraznila Dostálová postup, k němuž se nyní vláda upírá.