„Sněmovna ukládá ministerstvu práce a ministerstvu financí, aby do 7. června předložily Sněmovně návrh na dofinancování sociálních služeb ve výši dvě miliardy korun,“ stojí v usnesení lidovců, které podpořilo 75 poslanců z řad ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, KDU-ČSL hnutí STANTOP 09. Poslanci vládního ANO se zdrželi, stejně jako komunisté, kteří kabinet tolerují.

Poslanci pět hodin řešili peníze pro sociální služby. K ničemu se nedobrali

Peníze musí najít ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO).

Video

Mimořádná schůze Sněmovny 29. května: Zbyněk Stanjura napomíná štěbetající ministryně (Zdroj: Novinky.cz)

„Velmi mě těší zájem všech politických stran o sociální služby jako takové, zejména těch pravicových. Za klíčové považuji, že dvě miliardy musíme najít. Do konce příštího týdne musíme mít jasno, jakou částkou krajům finanční peníze pošleme,“ komentovala to Maláčová.

O podfinancovaných sociálních službách jednala Sněmovna ve středu přes pět hodin, k ničemu se ale nedobrala. Diskuze tak pokračovala ve čtvrtek.

Hrozí kolaps sociálních služeb, varuje opozice a svolává mimořádnou schůzi Sněmovny

Před kolapsem sociálních služeb varuje opozice, mimořádné jednání iniciovalo pět opozičních stran v čele s lidovci.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale pak schválila ještě navýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma už nepočítala.