Premiér nejprve zopakoval, že kauza Čapí hnízdo je účelová a má za cíl vyštvat Babiše z politiky. „Tenhle komplot zorganizovala mafie, která tady kradla miliardy, a já jim v tom vadím,” stěžoval si Babiš. „Je to prasárna a svinstvo, je to politické zadání,” rozčilil se.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Vzápětí řekl, že on i Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání. „Samozřejmě že se necháme vydat, to je jasné,“ uvedl Babiš na ranní tiskové konferenci. „Požádám o vydání, ať je ta věc co nejdříve vyřešena,” dodal k tomu Faltýnek.

Babiš podotkl, že vydání nemá žádnou souvislost s hlasováním Sněmovny o důvěře vládě, jak někteří politici tvrdí. „Nemá to žádný souvislost,” prohlásil Babiš.

Video

Záznam: TK Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k Čapímu hnízdu

Metnar nezbavil Komárka mlčenlivosti

Na úterní jednání mandátového výboru byl pozván i bývalý detektiv Jiří Komárek. Prosadili to poslanci SPD a hnutí ANO minulý týden ve středu, kdy měla Sněmovna hlasovat o důvěře vládě. Schůze byla nakonec přerušena a sešel se výbor. Expolicista nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. [celá zpráva]

Ministr vnitra Lubomír Metnar nakonec ale odmítl zbavit Komárka mlčenlivosti a výbor rozhodl, že Komárka nemá tím pádem smysl vyslýchat. „Detektiv Komárek taky mluví o mafii. Je škoda, že pan ministr vnitra Metnar nezbavil mlčenlivosti pana detektiva Komárka,” litoval Babiš.

Pozvání Komárka kritizovali zástupci některých opozičních stran. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že mandátový a imunitní výbor není ani orgán činný v trestním řízení, ani nezávislý soud.

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Nepřísluší mu předvolávat si jakékoli svědky. Kolegové, kteří pro to hlasovali, se dopustili nehoráznosti,” komentoval minulou středu Kalousek.

I šéf pirátských poslanců Jakub Michálek prohlásil, že si není jistý, zda může Komárek výboru poskytnout důvěryhodné informace. Piráti uvedli, že důvodem náhlé pozvánky Komárka je podle spekulací to, že má mít kompromitující informace na policejního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila.