Sobotka v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že koalice s komunisty „není problém”. Sociální demokraté s nimi již delší dobu leckde vládnou na komunální i krajské úrovni a běžní lidé mají podle něj jiné starosti než řešit prohlášení, které „vězí v historii”.

„Která politická strana se vrací k usnesením starým 25 let?” položil si Sobotka otázku a připomněl, že o levicové voliče bojuje jeho strana i s hnutím ANO vicepremiéra Andreje Babiše, který prohlásil, že nelze ignorovat stranu s 15procentní podporou. [celá zpráva]

Diskuse o bohumínském prohlášení by šéf ČSSD přenechal politologům. „Voliče ČSSD nezajímá, jestli máme logo červené, nebo oranžové. To je debata lidí, kteří jsou opravdu odtrženi od reálného života,” dodal.

Spolupráci s komunisty Sobotka připustil například loni v říjnu. „Dokážu si představit spolupráci s komunisty pouze na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a proevropské orientace vlády,“ uvedl tehdy a zaskočil řadu stranických kolegů. [celá zpráva]

O zrušení bohumínského usnesení, které bylo přijato v době, kdy stranu vedl Miloš Zeman, se v ČSSD diskutuje pravidelně.