Reorganizace policie je podle Marksové výsadní věcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Spíš jsem překvapená reakcí pana Babiše. Takže se táži, co je za tím, proč on reaguje takto hystericky?“ zeptala se řečnicky ministryně.

„Nedokážu si představit, že bych takto chtěla zasahovat do resortu svého kolegy, že bych třeba začala hystericky vystupovat a kritizovat, kdyby si třeba pan Babiš chtěl reorganizovat finanční správu,“ dodala.

ANO chce Bezpečnostní radu státu

Chystanou reformu policie představil před několika týdny policejní prezident Tuhý. Hned nato se v koalici strhla mela. Ve středu odpoledne se kvůli vládní krizi sejdou šéfové koaličních stran. Ještě předtím zamíří Babiš a Chovanec na společnou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

Hnutí ANO, které je ostře proti reorganizaci, trvá na tom, aby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) co nejdříve svolal Bezpečnostní radu státu. Stejný požadavek mají i lidovci. Premiér ale jednání BRS přesunul z 22. června na 20. července.

Sobotka: BRS nemá nahrazovat policejní šetření

„Trváme na tom, že je věc potřeba pozastavit. Nikde nebylo vysvětleno, proč se to má dělat. Dnes paradoxně máme na vládě doprojednat koncepci policie, která s žádnou reorganizací nepočítá,“ podotkl ráno před Strakovou akademií ministr spravedlnosti Pelikán.

Sobotka ale už v úterý řekl, že požadavku koaličních partnerů nevyhoví. „Zásadně odmítám pokračování politizace policie a snahy hnutí ANO zatahovat Bezpečnostní radu státu do živého policejního vyšetřování. BRS tu není od toho, aby jakkoli nahrazovala policejní šetření,“ uvedl v prohlášení premiér.

Pelikán na to reagoval se slovy, že tím pádem nechápe, proč se dříve BRS svolávala například kvůli České poště. „Ve všech případech by se mělo postupovat stejně,“ míní.

Stejný názor má lídr hnutí Babiš. „Premiér říká, že zákon nepřipouští, aby trestní věci projednával výbor pro bezpečnost nebo BRS. Tak proč se BRS scházela 2x k živým kauzám? BRS se sešla ke kauze České pošty na žádost Chovance. A i nedávno na žádost Tuhého k postupu státních zástupců. Taky živá kauza,“ komentoval v úterý večer na Twitteru.