Aby ČR na dotace z Bruselu dosáhla, Národní plán musí do konce roku schválit vláda. Ale jelikož už ministerstvo průmyslu neúspěšně předložilo sedm verzí plánů, panují určité obavy, že jsou peníze v ohrožení.

Miliardy z EU na internet ohroženy

V této věci interpelovala ve čtvrtek premiéra poslankyně Věra Kovářová (TOP 09). „Povede nečinnost vlády k tomu, že 14 miliard můžeme odepsat? Pokud tomu tak je, jaký člen vlády je za to odpovědný?“ ptala se poslankyně.

Sobotka ji ujistil, že cílem vlády je, aby měla na stole dopracovaný Národní plán nejpozději v polovině roku. „Dohodli jsme se, že v polovině roku by měl být schválen. Jednoduché to nebude. Opakovaně čelím požadavkům, abychom prodlužovali termíny, já to odmítám,“ uvedl Sobotka.

Doplnil, že odpovědnost za plán nese ministr průmyslu. „Musí garantovat, že vláda ho v polovině roku schválí,“ podotkl premiér.

Laxní přístup kritizuje i ODS

Kvůli průtahům ohledně internetu se do kabinetu opřel i místopředseda ODS Martin Kupka. „Na jedné straně má vláda plná ústa ujišťování, jak chce podporovat vzdělanostní ekonomiku a investovat do budoucnosti. Když ale má na druhé straně ukázat, že to myslí vážně, selhává,“ kritizoval.

Zkvalitnění internetového připojení napříč republikou by podle něj mělo významný vliv na další rozvoj české ekonomiky a zvýšení její konkurenceschopnosti.

„Žádáme vládu, aby co nejrychleji přestala bezradně přešlapovat na místě a přípravu rozvoje vysokorychlostního internetu rozhýbala a jednala přitom s těmi, kteří na trhu působí. Recepty na zavedení existují po celé Evropě,“ podotkl Kupka.