Krajané se pod dojmem slov premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD), kteří na jaře přislíbili pomoc s jejich přesídlením, začali připravovat na přesun do ČR. Někteří skončili v práci, začali prodávat vybavení bytů a odhlašovali děti ze škol.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dopis, který před časem dostali od ministerstva vnitra a z něhož se dozvěděli, že zjednodušené vyřízení trvalého pobytu se na ně vztahovat nebude, je proto nepříjemně zaskočil. Ministerstvo vnitra argumentuje, že zrychlený postup se vztahuje pouze na krajany žijící v oblastech bojů, což není případ západních oblastí Ukrajiny.

Lidé se proto obrátili na prezidentskou kancelář, aby ve věci jejich přesídlení intervenovala. Ta se již začala problémem zabývat, doplnil Radiožurnál.

Zájem o přesídlení z Ukrajiny roste

Koncem srpna ministerstva vnitra a zahraničních věcí zaregistrovala zájem 1119 krajanů o přesídlení z Ukrajiny. Žádost o povolení k trvalému pobytu si podle odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra podalo 414 lidí. Do ČR už přijelo 151 z nich. [celá zpráva]

Vláda vyčlenila na přesídlení 250 lidí, především volyňských Čechů, 66 miliónů korun.