Původní porovnání televizního záznamu a časové osy policejního zásahu ukazovalo, že Kunčar řekl České televizi v úterý v 14:16, že v uherskobrodské restauraci, kde bylo zastřeleno osm lidí, se někde schovává manžel jeho asistentky.

Podle chronologie zveřejněné ve čtvrtek ČTK byla v „14:15 telefonická komunikace ukončena. Policisté se pokusili navázat ještě osobní kontakt z okna, vzápětí ale zazněl z restaurace výstřel. Podle policie se muž v ten okamžik zastřelil”.

V 14:21 pronikla dovnitř zásahová jednotka.

Na základě toho ČTK vyvodila, že v době, kdy Kunčar mluvil ve vysílání ČT24, byl útočník pravděpodobně mrtvý, a ani kdyby v restauraci sledoval vysílání zpravodajské televize, nemohlo to zřejmě ohrozit život Petra Gabriela, který se během střelby skrýval na toaletě.

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar

FOTO: Dalibor Glück, ČTK

V pátek pak ČTK v upřesněné chronologii událostí potvrdila, že v 14:15 skončila telefonická komunikace s útočníkem, a stejně tak zůstal nezměněný čas 14:16, kdy starosta Kunčar mluvil o muži na toaletě.

K času 14:21 ale agentura uvedla: „V mezidobí se policisté pokusili navázat ještě osobní kontakt z okna, vzápětí ale zazněl z restaurace výstřel. Policejní zásahová jednotka vnikla do budovy. Podle policie se muž v ten okamžik zastřelil.”

Je tedy možné, že v „mezidobí”, kdy starosta mluvil pro ČT24, byl vrah Zdeněk Kovář stále živý. Kunčar tak v úterý v živém vysílání o muži na WC mluvil zhruba pět minut před tím, než se vrah osmi lidí sám zastřelil. Petr Gabriel se dostal z WC ven nezraněný po zásahu policie, který začal jen několik vteřin poté, co z restaurace zazněl výstřel.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) den po masakru starostu Kunčara kritizoval za „upovídanost”, která mohla ohrozit život ukrytého muže. „Jedním z rizik včerejšího policejního zásahu byla upovídanost pana starosty. Profesionální terorista by nad takovým online zdrojem zaplesal,” napsal na svém twitterovém profilu Chovanec. [celá zpráva]

„Kusé informace”

Starosta Uherského Brodu si následně stěžoval na to, že měl jen kusé informace od městské policie a zprostředkované zprávy od svědků, snažil se ale informovat obyvatele města. [celá zpráva]

Poukázal na to, že ve stejnou dobu byly ve zpravodajství i policejní záběry z akce. Podle šéfa zlínské policie Jaromíra Tkadlečka starosta potřebné informace dostal.

Ministr Chovanec prohlásil, že se chce po této události zaměřit na oblast komunikace se zástupci měst a obcí v krizových stavech. [celá zpráva]

Starosta Kunčar ve čtvrtek Českému rozhlasu řekl, že se s Chovancem ještě tento týden sejde, pravděpodobně o víkendu, aby spolu prodiskutovali právě zlepšení komunikace mezi policií a samosprávou, ale třeba i problematiku udělování zbrojních průkazů.

Původní chronologie zmiňovaných událostí v restauraci Družba
14:13 - Pachatel přestal komunikovat.
14:15 - Telefonická komunikace byla ukončena. Policisté se pokusili navázat ještě osobní kontakt z okna, vzápětí ale zazněl z restaurace výstřel. Podle policie se muž v ten okamžik zastřelil.
14:16 - Uherskobrodský starosta Patrik Kunčar v ČT24 prozradil, že se v restauraci ukrývá ještě jeden host - manžel jeho asistentky.
14:21 - Policejní zásahová jednotka vnikla do budovy.
14:23 - Objekt byl zajištěn; policisté našli uvnitř devět mrtvých včetně střelce a nezraněného muže, který se schovával na toaletě. Dalším osmi lidem se podařilo z restaurace utéct během střelby.
zdroj: ČTK
Upřesněná chronologie zmiňovaných událostí v restauraci Družba
14:13 - Pachatel přestal komunikovat.
14:15 - Telefonická komunikace byla ukončena.
14:16 - Uherskobrodský starosta Patrik Kunčar v ČT24 prozradil, že se v restauraci ukrývá ještě jeden host - manžel jeho asistentky.
14:21 - V mezidobí se policisté pokusili navázat ještě osobní kontakt z okna, vzápětí ale zazněl z restaurace výstřel. Policejní zásahová jednotka vnikla do budovy. Podle policie se muž v ten okamžik zastřelil.
14:23 - Objekt byl zajištěn; policisté našli uvnitř devět mrtvých včetně střelce a nezraněného muže, který se schovával na toaletě. Dalším osmi lidem se podařilo z restaurace utéct během střelby.
zdroj: ČTK
Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zemřelo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Střelec z Brodu vyjednával o rukojmích, i když už byli mrtví
Osm lidí se zachránilo útěkem zadním vchodem
Muž začal na hlídku pálit zpoza baru, museli povolat posily
Hrdina z Uherského Brodu: Vzal židli a přetáhl střelce, pak rukojmí utekli
S uherskobrodským vrahem se v osudný den setkal ve dveřích jiné restaurace i starosta
Útočník v restauraci střílel revolverem a pistolí, obě zbraně měl legálně
Trvalo to všechno strašně dlouho, popsal muž, který slyšel vraždění osmi nevinných lidí