Pro Lichovníka, prezidenta Soudcovské unie, hlasovalo 51 senátorů z 58, Šimíček, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu, dostal 56 hlasů. Nykodým jen 23, prezident proto bude muset poslat do Senátu místo něj nové jméno.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Předpokládalo se, že navržení soudci hladce projdou. Už proto, že jejich jména posvětily v minulých dnech klíčové výbory. Během jednání ale vznesli námitky senátoři Vladimír Dryml (SPOZ) a Pavel Lebeda (bezp.). Vadilo jim, že se Nykodým ještě ve funkci soudce Ústavního soudu podílel na zamítavém stanovisku vůči stížnosti senátorů na zákon o restitucích. „Já jako jeden z 18 lidí, kteří podepsali tuto žádost, nesdílím názor předsedy ústavně-právního výboru a budu hlasovat proti,“ řekl Dryml.

Zeman dorazil do Senátu čtvrt hodiny po 14. hodině. Přivítal se s šéfem komory Milanem Štěchem, kterému pouze sdělil, že poprvé přijíždí jako prezident do Senátu, když prší. Štěch mu na to odvětil, že za to možná mohou novináři.

Během jednání pak před senátory hájil svou volbu. Lichovníka prý vybral proto, že chtěl mít v Ústavním soudu praktika, neboť dosud převažovali v ÚS lidé z akademické sféry. Nykodým má v ÚS zastupovat roli advokáta, který už navíc zkušenost z ÚS má. Šimíček „vstoupil do mého srdce větou, že ne každý hloupý zákon je nutně protiústavním zákonem“, řekl Zeman a ocenil také jeho odvahu, kdy v době, kdy už byl Zeman prezidentem, kritizoval některé části jeho prezidentské kampaně.