"Je to logický krok představenstva v okamžiku, kdy situace na energetickém trhu nedává naději na ekonomickou návratnost takovéhoto kroku," uvedl místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten souhlasí i s rozhodnutím vlády, podle něj by případné státní záruky zatížily rozpočet.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Jiného názoru je exministr průmyslu Martin Kuba (ODS), podle něhož jde o chybu vlády. „Bohuslav SobotkaAndrej Babiš ukázali, že je nezajímá budoucnost české energetiky, české ekonomiky, České republiky, ale důležitější jsou pro ně aktuální volební preference,” uvedl Kuba na adresu předsedy vlády a vicepremiéra.

ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína

„Samotné zrušení tendru je sice nepříjemné pro odložení data zahájení výstavby třetího a čtvrtého bloku, ale doufám, že nové vypsání výběrového řízení povede k dosažení lepšího výsledku zejména v otázce ceny a nejmodernějších jaderných technologií,” okomentoval rozhodnutí šéf komunistů Vojtěch Filip.

Nynějšího ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) rozhodnutí ČEZ netěší, nicméně jej chápe. Mrzí jej zejména, že nevzniknou pracovní místa, které by stavba zajistila.

"Domnívám se, že to jasně vyplynulo ze stanoviska vlády," řekl k rozhodnutí ČEZ vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj bylo předem známo, že ČEZ bez státních garancí nechce v tendru pokračovat.