Vedení ODS jednoznačně podpořilo kroky Petra Nečase. Zároveň deklarovalo, že má zájem na pokračování stávající koalice. „Jsme připraveni o pokračování tohoto koaličního projektu jednat,“ řekl Nečas, který zároveň důrazně odmítl spekulace o možném spojenectví ODS s Věcmi veřejnými.

Jak dále uvedl, po svátcích bude ODS iniciovat otevřené jednání s představiteli LIDEM. Přiznal, že stávající situace si žádá zklidnění, které by mohly přinést právě vánoční svátky. „Nejhorší rozhodnutí jsou ta, která se dělají pod vlivem emocí,“ řekl premiér.

Více o odvolání Karolíny Peake:
Peake na obraně skončila, Nečas ji nechal odvolat
Premiér nemohl být příčetný, míní Gazdík
LIDEM odchází do opozice, ministři mají podat demise
Osm dní ministryně obrany Peake
Jsme svědky začínající vládní krize, tvrdí místopředsedkyně LIDEM
Premiér nejedná odpovědně, tvrdí Kalousek

Karolína Peake byla v reakci zdrženlivá. "Pokud s námi chce ODS mluvit, tak pouze za podmínky, že se tentokrát dozvíme opravdu celou představu o spolupráci, nikoli jen tu půlku, která se zrovna hodí panu premiérovi do krámu," řekla Právu.

Nečas Peake přirovnal k brankáři

Na adresu odvolané Peake premiér znovu uvedl, že funkci ministryně obrany nezvládla. Pro vykreslení použil fotbalovou terminologii. Uvedl, že situace je podobná, jako když „máte velmi kvalitního brankáře a postavíte ho do obrany“. V obraně ani velmi dobrý brankář neodvede dobrý výkon, přirovnal Nečas.

Podle něj brankář následně putuje zpátky do branky, stejně jako Peake zůstává místopředsedkyní vlády. Nedokázal však vysvětlit, jaká agenda Peake nyní připadne, když vedení Legislativní rady vlády po ní mezitím převzal Petr Mlsna.