Premiér Petr Nečas (ODS) to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Vláda zároveň požádala Sněmovnu, aby skončila projednávání vládního návrhu zákona do tří měsíců od jeho předložení.

Nečas zopakoval, že v průběhu druhého čtení budou mít poslanci možnost k novele připojit pozměňovací návrhy. "Ale ty musí být koaličně dohodnuty, musí se na nich shodnout celá koalice,“ zdůraznil. Jak ale potvrdili předsedové dalších koaličních stran Karolína Peake (LIDEM) a Karel Schwarzenberg (TOP 09), prostor pro změny je velmi malý.

Také premiér si prý dokáže jen těžko představit, že by z balíčku vypadl návrh na zvýšení DPH o jeden procentní bod v obou sazbách, který čelí největší kritice. „Představa, že vypadne jenom tak 15 miliard, není reálná,“ řekl.

Celkový objem financí, který má stabilizační balíček přinést, činí 25 miliard. Bez nich nelze podle Nečase sestavit návrh státního rozpočtu. Znamenalo by to podle jeho slov zvýšení jiných daní, prohloubení deficitu - což ale Nečas důrazně odmítl - nebo další škrty. Tam ale Nečas rovněž prostor nevidí.

Poslanci jednali o balíčku ve středu do večerních hodin. Nakonec zákon neodsouhlasili. Zejména díky tomu, že se proti němu postavilo šest „rebelujících“ poslanců ODS. [celá zpráva]