„Je to smutné, žalostné a deprimující,“ řekl Klaus. „Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská. Jasně předvádějí, že jim jde o politický souboj a ne o kvalitu vybavení Ústavního soudu,“ řekl Klaus během své návštěvy Ostravy.

„Jestli to udělali v prvním případě nikoliv vůči svému členu sociálnímu demokratovi, tak se to možná dalo nějak interpretovat. Jestli to ale udělali teď vůči svému dlouholetému poslanci a špičkovému právníkovi sociální demokracie, tak je to jejich politická hra a je to smutné. Já nechci používat silná slova, ale hlavně je to zbytečné a nedůstojné,“ dodal Klaus.

Koudelka vysvětloval spolupráci s Veseckou

O Koudelkovi rozhodoval Senát ve středu odpoledne. "Nebyl vysloven souhlas; obdržel 29 hlasů, potřeboval jich 36," prozradil Právu jeden ze senátorů bezprostředně po hlasování. Koudelka senátorům vysvětloval své kritizované působení v pozici náměstka někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

Koudelka vysvětlil například svůj postoj v kauze bývalého předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, kdy podpořil dozorování případu státním zastupitelstvím ve Vsetíně místo v Přerově. V této souvislosti zdůraznil, že soudce by měl být nezávislý na mediálním vlivu.

Neúspěšný adept na post ústavního soudce hovořil i o svém pohledu na roli Ústavního soudu (ÚS). "ÚS je ochráncem Ústavy, ne jejím pánem," uvedl. Odmítl odkazy na duch zákonů. Podle Koudelky může jít o výkladovou pomůcku, ale na druhou stranu dochází ke zmenšování právní jistoty. Senátor ČSSD Vladimír Dryml uvedl, že Koudelka splňuje požadavky kladené na ústavního soudce.

Dryml: Senát by neměl odmítat Klausovy kandidáty

V této souvislosti kritizoval kádrování a politické a právnické rozpory mezi senátory. "Nepřispívá to k dobré atmosféře," poznamenal. Pustil se i do té části senátorů ČSSD, kteří Koudelku odmítají. "Velmi mě překvapuje, jak se ČSSD chce odvděčit některým svým dlouhodobým členům," řekl Dryml. Vyslovil se i proti tomu, aby Senát odmítal všechny kandidáty, které navrhuje prezident Václav Klaus.

Šéfka senátorů TOP 09 a STAN Soňa Paukrtová výtky, které Dryml pronesl, odmítla. Prohlásila, že Koudelku nepodpoří. Stejně se vyjádřili místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), senátorka ČSSD Jiřina Rippelová, nebo místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier.