„Premiér by měl rychle jednat,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Sněmovně. Nečase lídr soc. dem. znovu vyzval, aby navrhl prezidentu Václavu Klausovi odvolání Bárty z funkce ministra. „Současně bych se chtěl přimluvit za velkou rychlost,“ uvedl Sobotka.

Podle šéfa soc. dem. Bárta kauzu, kdy poskytl nyní již bývalému místopředsedovi VV Jaroslavu Škárkovi 170 tisíc korun v hotovosti, nevysvětlil. Kritizoval také, že Bárta odmítl odstoupit z ministerského postu.

Pokud premiér Nečas nezasáhne, ČSSD velmi vážně zváží vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. A to na jednání stranického předsednictva příští týden v pátek. „Velmi vážně probereme možnost toho, aby soc. dem. vyvolala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě,“ řekl Sobotka.

Zaorálek: VV jsou zhoubný nádor politiky

Hlasování o nedůvěře vládě už prosazují komunisté. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci ve Sněmovně potvrdila poslankyně KSČM Soňa Marková. Rudí ale nemají dostatek poslanců pro prosazení příslušné schůze Sněmovny. Z ČSSD se k nim připojil jen expředseda Jiří Paroubek. Sobotka už ve středu uvedl, že soc. dem. se nebude ke KSČM přidávat, ale bude postupovat autonomně.

ČTĚTE TAKÉ:
V koalici se hovoří o předčasných volbách, Nečas jednal se "zrádkyní" Kočí 
Škárka tvrdí, že měl Bártovi prosazovat zájmy na Plzeňsku
Jsem v šoku, Kočí se pokusila o vnitrostranický puč, řekl John
ABL sledovala starosty Prahy 1 Hejmu a Dvořáka
Dobeš: Bártovy peníze pro Škárku byly jen půjčka
Vítka si musejí blondýny zaříznout samy, vzkazuje zdroj od Nečase
Škárka: těch 55 tisíc měsíčně bylo na kancelářské potřeby nebo notáře
Peake: Byla bych ráda, kdyby Škárka mandát poslance uvolnil
Škárkovi věřím, říká Huml
Škárka: Dokážu si představit, že budu nezařazený poslanec
Věci veřejné vyloučily Škárku. Slíbil důkazy, že mu Bárta dal peníze

Představitelé ČSSD se na tiskové konferenci tvrdě opřeli i do samotných VV. Podle Sobotky je majitelem strany Bárta. „Je to kombinace firmy a takové zvláštní sekty,“ uvedl šéf oranžových. Místopředseda soc. dem. Lubomír Zaorálek volil ještě silnější slova. VV označil za zhoubný nádor české politické scény. „Je to ostudné, že se někdo takový dostal do Poslanecké sněmovny,“ prohlásil Zaorálek.

ČSSD přitom trvá na svém stanovisku, že pokud by Nečasův kabinet padl, nebude se poté podílet na vládním angažmá. Sobotka i první místopředseda soc. dem. Michal Hašek už deklarovali, že v takovém případě budou prosazovat uspořádání předčasných voleb.