Jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu strany Michal Hašek v neděli na dotaz Práva uvedl, že zpráva o Dienstbierově skonu je příliš čerstvá, a proto ještě nelze hovořit o jménech kandidátů.

Připustil ale, že ČSSD půjde o hodně. „Samozřejmě budeme chtít uhájit křehkou většinu v Senátu. A proto musíme postavit silného kandidáta, který dokáže oslovit veřejnost svými názory a postoji,“ řekl Hašek.

Výběr kandidáta podle něj bude probíhat v kooperaci mezi středočeskou krajskou stranickou organizací, předsednictvem strany a nejužším vedením. Dienstbier byl zvolen do horní komory za Kladno, kde se souboj povede.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier

Zpráva o úmrtí bývalého disidenta špičkové politiky ČSSD zasáhla. Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky byl Dienstbier statečný a moudrý člověk. Úmrtí politika označil za smutnou zprávu pro celou společnost.

„Je to smutná zpráva jak pro sociální demokracii, tak i pro mě osobně. Tak, jak jsem jej měl možnost poznat v minulých letech, tak to byl velmi statečný a moudrý člověk. Myslím si, že to bude ztráta nejen pro sociální demokracii a náš senátorský klub, ale také pro celou českou společnost,“ řekl Sobotka v sobotu.

Již nestihnou předat cenu

Dienstbiera ocenil i Hašek. „Velmi jsem si jej vážil jako člověka i politika. Byl jedním ze symbolů demokratického Československa po sametové revoluci,“ uvedl šéf hejtmanů.

Posteskl si, že už nebude moci předat Dienstbierovi cenu Františka Alexandra Zacha za významný příspěvek k česko-srbským vztahům, kterou bývalému disidentovi minulý čtvrtek udělila Rada jihomoravského kraje.