Hlavní obsah
Jiří Dienstbier Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zemřel první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier

V pražské vinohradské nemocnici v sobotu ve věku 73 let zemřel po delší nemoci první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Oznámila to jeho žena Jiřina Dienstbierová. Disident a novinář Dienstbier byl nyní jako nestraník senátorem za ČSSD.

Jiří Dienstbier Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zemřel první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier se do dějin zapsal především jako první československý ministr zahraničí po listopadu 1989, za jehož působení se kácela železná opona a zemi opouštěla sovětská vojska. Později byl tři roky zvláštním zpravodajem OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii.

Jiří Dienstbier mezi prvními podepsal Chartu 77. Za činnost ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných strávil tři roky ve vězení. Po převratu se stal ministrem zahraničních věcí ČSFR a v roce 2008 byl zvolen senátorem Parlamentu České republiky.

Archivní snímek ze 17. prosince 1989 - tehdejší ministři zahraničních věcí ČSSR a Rakouska Jiří Dienstbier (vpravo) a Alois Mock (vlevo) symbolicky přestřihují dráty na čs.-rakouských hranicích mezi Hatěmi a Kleinhaugsdorfem.

Foto: Vít Korčák, ČTK

Dienstbier se narodil 20. dubna 1937 v Kladně, vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na Burgundské univerzitě v Dijonu si vysloužil titul doctor honoris causa. Začínal jako redaktor a komentátor v Československém rozhlase. Pracoval také jako zpravodaj v západní Evropě, na Dálném východě a v USA.

Nečas: byl významnou osobností české politiky

Ke smrti Dienstbiera se vyjádřil předseda vlády předsedy vlády Petr Nečas.

"Se zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí Jiřího Dienstbiera. V této chvíli chci hlavně vyjádřit účast jeho rodině. Jiří Dienstbier byl významnou osobností české politiky, a to až do současného působení na půdě Senátu. Vážím si ho za jeho občanské postoje v době totality. Po roce 1989 patřil mezi klíčové osobnosti, které formovaly československé a později české zahraniční vztahy," řekl Nečas.

Sobotka: je to smutná zpráva pro celou společnost

Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky byl Jiří Dienstbier statečný a moudrý člověk. Úmrtí politika označil za smutnou zprávu pro celou společnost.

Někdejší ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier se po dvaceti letech vrátil na místo, kde přestřihával s Hansem-Dietrichem Genscherem zátarasy železné opony. A stejně jako tehdy dostal kousek ostnatého drátu na památku.

Foto: Ivan Blažek, Právo

"Je to smutná zpráva jak pro sociální demokracii, tak i pro mě osobně. Tak, jak jsem jej měl možnost poznat v minulých letech, tak to byl velmi statečný a moudrý člověk. Myslím si, že to bude ztráta nejen pro sociální demokracii a náš senátorský klub, ale také pro celou českou společnost," řekl Sobotka na konferenci pražské ČSSD.

Havel: přišel jsem o přítele ve zlých časech

Exprezidentovi Václavu Havlovi zemřel v Jiřím Dienstbierovi přítel, který mu pomáhal v dobách věznění za komunistického režimu. "Umřel mi dávný kamarád, se kterým jsem hodně prožil," uvedl Havel. "S ním a s Václavem Bendou jsem byl svého času ve vězení a i v nejtěžších chvílích nás posiloval svou stále dobrou náladou. Po několika nedávných setkáních jsem tušil, že je nemocný. Přesto mne dnes velmi zaskočilo, že jsem zůstal z této trojice jediný."

Psal i divadelní hry

Publikoval stovky komentářů a esejů, vydal množství knih a napsal několik divadelních her. Je rovněž držitelem řady významných českých i zahraničních ocenění. Například Medaile TGM, Maltézského kříže či Medaile prezidenta Italské republiky.

Jiří Dienstbier patří mezi kritiky politiky Václava Klause a v roce 2008 se spekulovalo o jeho možné kandidatuře na hlavu státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků