"Profesor Jan Švejnar má samozřejmě mnoho slabých stránek, ale ve srovnání s Václavem Klausem jsou malicherné," uvádí šéf ČSSD v dopise. Je ale v prvé řadě mezinárodně uznávaným ekonomem, jehož akademické renomé je mnohem vyšší než renomé Václava Klause. Ten je ve srovnání se Švejnarem teoretikem, porovnává oba kandidáty Paroubek.

Současného prezidenta a zároveň nejžhavějšího kandidáta na prezidentský post Václava Klause označuje Paroubek mimo jiné jako otce kupónové privatizace, který přivedl na buben stovky podniků a firem, vzal práci desítkám tisíc lidí a umožnil zbohatnout mafiánům a podvodníkům.

Klausův 'sebestředný a nediplomatický projev' na půdě OSN ke globálnímu oteplování byl podle Paroubka jednou z hlavních příčin neúspěchu české zahraniční politiky při volbě nestálého člena do Rady bezpečnosti OSN.

Paroubek: Klaus dá průchod svému egu a pravicovým názorům

Nebezpečí znovuzvolení Klause spočívá v tom, že následné funkční prezidentské období by pro něj bylo i zároveň posledním. "Vzhledem k jeho charakteru v něm dá naplno průchod svým stranickým preferencím, extrémně pravicovým názorům a svému egu," píše Paroubek.

Klaus zatím zůstává jediným oficiálním prezidentským kandidátem. Nominovala ho jeho mateřská strana ODS. Švejnarovi vyjádřili podporu zelení, sociální demokraté a někteří senátoři.

Prezidentská volba se podle Ústavy má konat v posledních třiceti dnech volebního období úřadujícího prezidenta. To znamená, že volba musí začít v rozmezí mezi 7. únorem a 7. březnem 2008.