"Pokud neprojde společný kandidát, postavíme vlastního. Jméno bude do konce září, pokud se nedohodneme, bude to začátkem října," řekl  Paroubek.

Zopakoval, že jméno Jana Švejnara, kterého zmiňují zelení, ČSSD nepodpoří. Ideální by pro něj byl proevropský kandidát ochotný dělat sociálně citlivou politiku.

V kuloárech se objevilo jméno například šéfa Akademie věd Václava Pačesa, ČSSD jednala s Jiřím Dienstbierem. Ten ale kandidaturu bez domluvené podpory odmítá.

Nešťastná zkušenost z roku 2003

ČSSD nejprve vlastní jméno odmítala s odkazem na zkušenost z prezidentské volby v roce 2003. Mnoho zákonodárců odmítalo Klause, ale podpora kandidátů ČSSD byla ještě horší. Strana pro ně nedokázala zajistit ani podporu vlastních poslanců. Takto například shořel bývalý předseda strany Miloš Zeman.

Strana vymezuje nynějšího kandidáta vůči Václavu Klausovi, to ale například vadí zeleným, kteří odmítají hledat "antiklause". Najít kandidáta se snaží i jiné strany, komunisté i KDU-ČSL.

Paroubek Klause nařkl, že se nechová podle Ústavy a není schopen duchovně-morálního vedení země. Ve výzkumech veřejného mínění je Klaus jedním z nejoblíbenějších politiků.

Je favoritem i příští volby. Pro budou zákonodárci ODS, kteří mají v Senátu většinu, ke zvolení by mu mohlo chybět jen několik hlasů. Například Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) už ale dal najevo, že nynější hlavu státu podpoří. Jakýkoliv jiný kandidát s nevyjednanou podporou tak bude spíše symbolický.

Prezident se bude volit 7. nebo 8. února 2008.