Hlavní obsah

Pauza od alkoholu může být prvním krokem k abstinenci

27. 1. 2023, 5:59

Začátek roku se na rozdíl od Vánoc obvykle nese ve znamení pauzy od alkoholu. Začali jste v lednu, nebo vás čeká suchý únor? Využijte čistou hlavu jako sondu, která vám ukáže, jestli by nebylo pro vás lepší přestat pít alkohol zcela.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Článek

Pokud se rozhodnete držet měsíční výzvu bez alkoholu, využijte tohoto období k tomu, abyste se zamysleli nad tím, jak moc alkohol ovlivňuje váš život. Níže odborníci sdílejí známky toho, proč by se tato výzva měla stát trvalejší součástí vašeho životního stylu.

1. Uvědomujete si, o co všechno jste kvůli pití přišli

Ačkoliv se k alkoholu většina z nás obrací z důvodu zábavy či odpočinku, pravdou je, že vás o mnohé chvíle může ochudit. „V naší kultuře je alkohol mylně vnímán jako zdroj zábavy a stimul k setkání. Pravdou ale je, že kvůli němu můžeme od dost přijít. Ať už je to sport, který nelze provozovat v podnapilém stavu, nebo třeba nejrůznější aktivity s dětmi, kterých se nemůžeme zúčastnit, protože máme ranní kocovinu,“ říká Brook McKenzie, provozní ředitel v Renewal Lodge by Burning Tree, centru pro léčbu závislostí.

Zkuste si uvědomit, o kolik takových dnů jste přišli, kdy vám bylo druhý den tak špatně, že jste nedokázali vytáhnout nohy z postele.

Nevábné projevy těla, které jsou zdraví prospěšné

Zdraví

2. Vaše zájmy se změnily

Připadají vám vaše zájmy bez alkoholu nudné? „Možná zjistíte, že některé věci, o kterých jste si mysleli, že vás baví, vás ve skutečnosti nudí a jen díky alkoholu jste získali falešnou iluzi opaku,“ říká terapeut James Hartley pro Huffington Post.

To může znamenat, že vyměníte sledování fotbalu s pitím piva za aktivní hraní ve skupině svých přátel nebo chození do klubů za komorní setkání se svými nejbližšími.

3. Cítíte se lépe emocionálně, psychicky i fyzicky

Jak asi víte, alkohol ve vás může vyvolat pocit omámenosti, špatné nálady i nevolnosti. „Při abstinenci proto můžete zaznamenat nárůst energie, bdělosti, pozitivního myšlení, méně depresivních příznaků, klidnější spánek a celkové zlepšení vaší pohody,“ říká Cathrin Moellerová, licencovaná manželská a rodinná terapeutka.

„Jak všichni víme, alkohol může vést k depresivním stavům a ovlivňuje hladinu hormonů štěstí, jako je serotonin a dopamin. Jednou z výhod vysazení alkoholu je, že se pravděpodobně budete cítit vyrovnaněji, méně úzkostně atd. Tyto změny vám pak mohou pomoci i ve vaší práci, protože vám bude připadat proveditelnější a méně stresující,“ dodává psycholožka Elena Touroniová.

Šest věcí, které vám nikdo neřekne o sexu po porodu

Vztahy a sex

4. Vaše vztahy se zlepšily

Vzhledem k tomu, že alkohol nás často může dostat na scestí a odcizit od rodiny, můžete vnímat pozitivní změnu i na poli vztahů. „Lidé se s vámi mohou více stýkat, protože zaznamenají změnu vašeho chování. Samotná setkání jsou pak navíc opravdovější a méně povrchní,“ uvádí Kendall Phillipsová, licencovaná profesionální poradkyně.

Smysluplné spojení s ostatními je pro naši pohodu životně důležité. Může vám prodloužit život, posílit imunitní systém a snížit míru úzkosti a deprese.

5. Odstřihnout se od alkoholu bylo pro vás těžké

Pokud zaregistrujete, že se vám stresující situace daří řešit hůře, protože jste byli zvyklí řešit své problémy alkoholem a dostat se díky němu do stavu otupělosti, je důležité vyhledat odbornou pomoc.

„Pokud má člověk během pauzy od alkoholu fyzické, emocionální nebo psychické touhy, znamená to vážnější problém,“ dodává Dee Johnsonová, terapeutka závislostí působící v Priory Hospital Chelmsford ve Spojeném království.

Výsledkem pak je, že se z vyhýbání alkoholu stane téměř nereálná, a dokonce obtížná věc. Pauza od alkoholu totiž může být vysloveně nebezpečná pro lidi, kteří bojují se závislostí, a to zejména v případě, že o vlastním problému ani nevědí.

Proč čas utíká rychleji, když jsme starší

Zdraví

Nepodceňujte v zimě péči o ruce

Styl

Reklama

Související témata:

Výběr článků