Hlavní obsah

Jak si udržet motivaci ke cvičení a do léta být v té nejlepší kondici

11. 3. 2019, 10:12
Novinky, das

Boj s jarní únavou, vlastní leností či nedostatkem motivace můžete překonat. Zkuste se řídit některými z tipů od našich předních odborníků na výživu a fitness. Skončete s výmluvami a pusťte se do toho!

Foto: Profimedia.cz

Sparing partner dá vašemu tréninku úplně jiný rozměr.

Článek

Plánujte a lenost nebude mít šanci

Lenivost překonáte tím, že si začnete tréninky i jídlo plánovat. „Plánujte alespoň týden dopředu, ale nebojte se ani sestavení plánu na celý měsíc. Určete si dny a hodiny v týdnu, které věnujete nějaké sportovní aktivitě. Předem určete, o jakou aktivitu se bude jednat. Plány slaďte s vašimi denními plány a temperamentem. Necvičte s odporem, jinak nebudete chtít pokračovat,“ radí hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

Plánování je ideální volbou pro lidi, kteří bojují s nedostatkem pevné vůle a často odolávají různým pokušením. „Proto je dobré plánovat i jídelníček. Pokud si jídlo předem naplánujete a připravíte, nutkání na nezdravé jídlo se bude postupně snižovat,“ doporučuje nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Odhalte pravou podstatu motivace

Motivace a inspirace se nachází všude kolem nás, zejména však v nás. „Motivace stojí za každým naším činem. Každý z nás má nějakou pohnutku k tomu, aby udělal tu nebo onu věc. Třeba když se rozhodnete jít do posilovny, je v tom skrytá motivace k dalšímu tréninku a snaze se díky této motivaci posunou zase o kousek dál. Překonat sám sebe,“ vysvětluje Hollerová.

K tomu, abyste sami sebe překonali, je pak důležité během tréninku přemýšlet nad prováděnými cviky, plně se koncentrovat. Být sám sobě motivací. „Kromě toho vás ale mohou motivovat i vnější podněty – hudba, motivační video, nové oblečení nebo třeba přítomnost člověka, který vás podporuje,“ doplňuje trenérka.

Mějte vedle sebe podporu

Nejlepší motivací k lepším výkonům ve sportu a při snaze zhubnout je mít vedle sebe někoho, kdo vás bude maximálně podporovat. Může to být životní partner, nejlepší kamarád či kamarádka, sourozenec, rodiče nebo třeba trenér. „Sparing partner dá vašemu tréninku úplně jiný rozměr. Budete se vzájemně motivovat. Může se stát tím, kdo bude udávat intenzitu tréninku. Společné sdílení vám bude přinášet radost a výsledky,“ tvrdí trenérka.

Podobně tomu bude i při změně stravovacích návyků. Když se pustíte do změny jídelníčku třeba společně s kamarádkou, půjde vám jeho dodržování snadněji a bude to větší zábava. Navíc se nebudete vzájemně pokoušet dortíkem, když spolu půjdete posedět do kavárny,“ dodává odbornice na výživu.

Naučte se jíst v návaznosti na trénink

Dalším krokem na cestě za štíhlým a zdravým tělem je naučit se jíst co nejefektivněji v návaznosti na vaše sportovní aktivity. Když se vydáte na trénink s plným nebo naopak zcela prázdným žaludkem, bude pro vás cvičení spíše utrpením. „Nejednou jsem se setkala s tím, že ke mně na trénink přišly klientky hladové, což se promítlo nejen na jejich fyzickém výkonu, ale i psychické pohodě. Celou dobu myslely na jídlo,“ popisuje své zkušenosti Hollerová.

Je důležité, abyste byli během cvičení ve fyzické i psychické pohodě, jinak budou výsledky z tréninku spíše negativní, a to jak z hlediska pálení tuku, tak i z hlediska nových svalových přírůstků. Ideální variantou jídla cca hodinu před cvičením je například celozrnné pečivo s plátkem šunky a sýra, ovesná kaše nebo lehčí třetinový oběd.

Hydratujte a zlepšíte tím svůj sportovní výkon

Pokud se chcete v tom, co děláte, zlepšovat, nesmíte polevit. Výkon ovlivňuje správná strava, čas vyhrazený odpočinku a v neposlední řadě množství tekutin, které přijmete během tréninku.

Vlivem pocení dochází k úbytku tělesných tekutin. Přitom už malý pokles vody v těle vede k výraznému snížení intenzity cvičení, křečím ve svalech nebo zažívacím potížím. Dehydratace organismu podle výzkumů také ovlivňuje náladu. Způsobuje bolest hlavy a únavu, zhoršuje soustředění, vyvolává úzkost a napětí.

Jak tedy ideálně doplnit tekutiny po výkonu? „Zkuste se zvážit bez oblečení před výkonem a poté po ukončení pohybové aktivity. Váhový rozdíl je ztráta tělesné vody, který je třeba doplnit. V případě, že vážíte více, pak jste pili více, než bylo třeba. Tekutiny doplňujte podle aktuální teploty, intenzity zátěže a podle toho, jak moc se potíte. Poslouchejte své tělo,“ doporučuje Bartolomějová.

Čas od času tělo restartujte

Důležitou součástí zdravého životního stylu je odpočinek – fyzický i duševní. Naučte se pravidelně regenerovat, což neznamená, že se musíte válet celý den u televize. „Regenerace těla probíhá u každého jinak a liší se i tím, po jaké aktivitě regenerujete. Například po běhu se nejčastěji doporučuje strečink, ledové koupele, zábaly nebo třeba jóga. Skvělým pomocníkem při regeneraci je i pravidelné saunování,“ radí trenérka.

Pokud dodržujete dlouhodobě zdravý jídelníček, nebojte si občas bez výčitek zamlsat či navýšit příjem jídla. „Vyvarujte se však nesmyslnému přejídání. Zvažte, co vám dané jídlo přinese, a jestli se po něm budete opravdu cítit dobře a spokojeně,“ uzavírá nutriční specialistka.

Může se vám hodit na Seznamu:

Anketa

Jak často si najdete čas na cvičení?
1krát za 14 dní
7 %
1krát týdně
9,9 %
2krát týdně
17,1 %
3krát týdně
21,3 %
4krát týdně
22,8 %
až 6krát týdně
21,9 %
Celkem hlasovalo 526 čtenářů.

Reklama

Související články

Skryté nástrahy populárních diet

26. 2. 2019, 7:04

Plavková sezona se nezadržitelně blíží, a pokud ji chcete stihnout v té nejlepší formě, musíte začít s přípravou již nyní. Přemýšlíte-li nad nějakou dietou,...

Výběr článků