Hlavní obsah

Uprchlý šéf kryptoměnové firmy Terraform Labs byl zatčen v Černé Hoře

23. 3. 2023, 20:56 – Podgorica

Policie v Černé Hoře zatkla někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terraform Labs To Kwona, který je podezřelý z miliardového podvodu. Oznámil to ve čtvrtek na Twitteru černohorský ministr vnitra Filip Adžić, podle nějž se nyní čeká na oficiální potvrzení totožnosti zatčeného.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Bývalý ‚král kryptoměn‘, který stojí za ztrátami přes 40 miliard dolarů, byl zatčen na podgorickém letišti s falešnými doklady. Zatykač na něj vydala Jižní Korea, USA a Singapur,“ napsal Adžić s tím, že Kwon patří k nejhledanějším osobám na světě.

Kwon a jeho singapurská společnost Terraform Labs vytvořili tokeny terraUSD a luna, které loni v květnu zkrachovaly. Kwon a Terraform Labs podle amerického regulátora předtím opakovaně tvrdili, že hodnota tokenů poroste, a uváděli tak investory v omyl. Odhaduje se, že tento kolaps stál investory více než 40 miliard dolarů (skoro 892 miliard Kč).

Do Dubaje s falešným pasem

Jihokorejská policie podle agentury Reuters potvrdila, že v Černé Hoře byl nejspíše zatčen podezřelý To Kwon a s ním ještě jedna další osoba. Jejich konečné ztotožnění pomocí otisků prstů má být hotové do pátečního rána.

Černohorské ministerstvo vnitra v prohlášení sdělilo, že dva lidé byli zatčeni poté, co se pokusili nastoupit do letadla směřujícího z Podgorice do Dubaje s falešnými pasy, které měly být vydány Belgií a Kostarikou.

V prosinci jihokorejské úřady uvedly, že se Kwon nachází v Srbsku, které nemá s Jižní Koreou uzavřenou smlouvu o vydávání, ale v minulosti obě země s takovými žádostmi podle Evropské úmluvy o vydávání souhlasily. Srbsko je sousedním státem Černé Hory. Kwon dříve popřel, že by se skrýval, ale nesdělil, kde se nachází.

Další rána pro svět kryptoměn? Šéf Terraform Labs čelí obvinění z podvodu

Internet a PC

Reklama

Výběr článků