Hlavní obsah

Soud nepřipustil vydání Rusa Frančettiho na Ukrajinu

24. 6. 2022, 11:25

Pražský vrchní soud nepřipustil vydání Rusa Alexandra Frančettiho na Ukrajinu kvůli válečné situaci. Podle soudců by tam hrozilo reálné riziko porušení mužových lidských práv, uvedl ve čtvrtek mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Vrchní soud v Praze

Článek

Ukrajina žádala Frančettiho vydání v souvislosti s jeho údajným podílem na ruské anexi Krymu. Česko nyní kvůli tomuto skutku muže stíhá samo. Rusa zadržela česká policie na základě ukrajinského zatykače loni v září. Pražský městský soud nejprve jeho vydání k trestnímu stíhání připustil. Stalo se tak krátce před ruskou invazí na Ukrajinu. Frančetti si ale podal stížnost, kterou vrchní soud projednal v dubnu. Jak a proč rozhodl, zveřejnila justice až nyní.

Frančettiho vydání je podle závěru vrchního soudu nepřípustné. „V současné době s ohledem na válečnou situaci na Ukrajině a dále i osobní okolnosti týkající se vyžádaného (Frančettiho) je dáno reálné nebezpečí porušení práv zaručených mezinárodními smlouvami o lidských právech a základních svobodách, které v současné době není s to snížit či eliminovat ani poskytnutými ujištěními ukrajinské strany,“ sdělil k názoru vrchního soudu Wenig.

Válečné zločiny: už desítky svědectví

Podle soudců navíc existuje důvodná obava, že by Frančetti byl na Ukrajině po svém vydání vystaven pronásledování a zhoršení postavení v trestním řízení – a to kvůli svému státnímu občanství a zejména pak kvůli účasti na bojových akcích na straně proruských separatistů.

Vrchní soud sice Frančettiho propustil z předběžné vazby, Rus se ale na svobodu nedostal. Bezprostředně poté ho zadržela Národní centrála proti organizovanému zločinu a obvinila ho v souvislosti s ruskou anexí Krymu z účasti na organizované zločinecké skupině. Obvodní soud muže následně poslal do vyšetřovací vazby. Vyjádřil obavy, že by mohl utéct.

Reklama

Výběr článků