Hlavní obsah

Podezřelý po útocích v Kanadě krátce po zatčení zemřel, zřejmě vlastní rukou

8. 9. 2022, 6:21 – Ottawa

Podezřelý, po kterém kanadské úřady pátraly v souvislosti s nedělními útoky v provincii Saskatchewan, při nichž zahynulo deset lidí, krátce po svém zatčení zemřel. Třicetiletý Myles Sanderson zřejmě umřel na následky zranění, která si způsobil sám, informovala kanadská stanice Global News s odvoláním na policejní zdroje.

Foto: ČTK

Policisté v Saskatoonu, kde došlo k útokům.

Článek

Druhý z podezřelých, Mylesův bratr Damien, byl nalezen mrtev již v  pondělí. Podlehl zraněním, která si podle policie nezpůsobil sám.

Policisté nejprve informovali, že objevili a zadrželi Mylese Sandersona po čtyřdenním intenzivním pátrání poblíž města Rosthern v provincii Saskatchewan. Kanadská stanice Global News později s odvoláním na své zdroje uvedla, že Sanderson se policistům vzdal poté, co jeho auto vytlačili ze silnice. Z místa dopadení ho krátce poté, ještě živého, odvezla sanitka, později ale podlehl zraněním, která si přivodil sám.

Tělo jeho bratra, jednatřicetiletého Damiena Sandersona, se našlo už v  pondělí poblíž jednoho z míst, kde se nedělní vraždy odehrály. Policie vyšetřuje, zda Damiena zabil jeho bratr.

V Kanadě našli jednoho z podezřelých z útoku, je mrtvý

Oba bratři byli v pondělí obviněni z vraždy. Muži podle obvinění zaútočili bodnou zbraní na 13 různých místech ve venkovské oblasti severovýchodně od města Saskatoon v kanadské provincii Saskatchewan. Útoky si kromě deseti mrtvých vyžádaly dalších 19 zraněných.

Útoky patří k nejtragičtějším v novodobé kanadské historii. Jejich motiv není znám, nicméně představitelé domorodých komunit hovoří o „souvislosti s drogami“. „Tohle je ničivý následek toho, když škodlivé nelegální drogy naruší naše komunity,“ uvedla Federace suverénních domorodých národů, která sdružuje 74 domorodých komunit v Saskatchewanu. Podle policie si pachatelé některé z obětí vybrali cíleně, jiné zřejmě náhodou.

Kanadský premiér Justin Trudeau útok odsoudil a prohlásil, že podobné ani jakékoli jiné násilí nemá v Kanadě místo. „Bohužel v posledních letech se podobné tragédie staly častějšími,“ dodal.

Útoky vyvolaly otázky, proč byl Myles Sanderson vůbec na svobodě. V únoru byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest za několik obvinění, která zahrnovala napadení a loupež. Od května ho však hledala policie, zřejmě kvůli porušení podmínek propuštění.

Série útoků v Kanadě: Policie spustila rozsáhlé pátrání po pachatelích deseti vražd. Myslete na úkryt, varuje

Ze Sandersonova dlouhého trestního rejstříku mimo jiné vyplývá, že před sedmi lety napadl a pobodal jednu z obětí, která zemřela při nedělních útocích. Podle soudních záznamů se Sanderson mnoha trestných činů dopustil, když byl pod vlivem alkoholu a návykových látek.

V roce 2017 vtrhl do domu své bývalé přítelkyně, prorazil díru do dveří koupelny, zatímco se jeho dvě děti schovávaly ve vaně, a hodil kus kamenného bloku na vozidlo zaparkované venku. O několik dní později se popral v obchodě a vyhrožoval, že zabije zaměstnance a zapálí dům svých rodičů. V roce 2018 v opilosti pobodal dva muže vidličkou a někoho zbil do bezvědomí.

Komise pro předčasné propuštění uvedla, že podle jejího názoru nepředstavoval nepřiměřené riziko pro veřejnost. Federální ministr vnitra Marco Mendicino uvedl, že vyšetří, na základě čeho se tak výbor rozhodl. Úřady pode něj musí zajistit, aby se nic podobného neopakovalo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků