Hlavní obsah

Putin o použití jaderné zbraně nežertuje, řekl Biden

7. 10. 2022, 4:47 – Washington • Aktualizováno 7. 10. 2022, 7:33

Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové krize z roku 1962, protože ruští představitelé hrozí možností použít jaderné zbraně poté, co utrpěli vážné neúspěchy ve válce proti Ukrajině. Tu sami před osmi měsíci rozpoutali.

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden

Článek

„Nečelili jsme vyhlídce na armagedon od časů (prezidenta Johna Fitzgeralda) Kennedyho a kubánské raketové krize,“ varoval americký prezident.

„Máme tu chlapíka, kterého docela dobře znám,“ řekl Biden o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Nežertuje, když hovoří o možném použití taktických jaderných zbraní či biologických nebo chemických zbraní, protože jeho armáda je takříkajíc vysoce neefektivní“, dodal americký prezident během sbírání prostředků na kampaň demokratů před volbami senátorů.

Nemyslím si, že by bylo možné snadno použít taktickou zbraň, aniž by to neskončilo armagedonem
Joe Biden

„Poprvé od kubánské raketové krize máme co do činění s přímou hrozbou použití jaderných zbraní, pokud se věci budou vyvíjet tak jako dosud,“ dodal Biden v narážce na opakované jaderné hrozby Ruska, které zaznívají nejen z úst propagandistů, ale i nejvyšších představitelů země.

KOMENTÁŘ: Putin má narozeniny. Mám přání jediný… Alex Švamberk

Zpochybnil ruskou jadernou doktrínu a dal jasně najevo, že i použití taktické zbraně s nižším účinkem by se mohlo rychle vymknout kontrole a způsobit celosvětovou zkázu.

Západ by byl po jejím použití postaven před dilema, jak odpovědět. Biden odmítl spekulace, mnohých západních vojenských analytiků, že by použil jen konvenční zbraně.

„Nemyslím si, že by bylo možné snadno použít taktickou zbraň, aniž by to neskončilo armagedonem.“

Američtí představitelé několik měsíců varovali před vyhlídkou, že by Rusko mohlo na Ukrajině použít zbraně hromadného ničení, protože na bojišti čelí sérii neúspěchů.

Anketa

Obáváte se použití jaderných zbraní ze strany Ruska?
Ano
67,8 %
Ne
32,2 %
Celkem hlasovalo 10945 čtenářů.

Ještě tento týden však uvedli, že nezaznamenali žádnou změnu u ruských jaderných sil, která by vyžadovala změnu pohotovosti jaderných sil USA.

Ruský prezident Vladimir Putin, čelící houževnatému ukrajinskému odporu, jenž za silné pomoci Západu trvá již 225 dní, ve svých projevech varoval, že je odhodlán použít „všechny dostupné prostředky“, aby si udržel okupovaná ukrajinská území, která se rozhodl připojit k Rusku.

Ale tato anektovaná území se ztenčují spolu s tím, jak ukrajinská armáda postupuje na východě a jihu země. Putin se také domnívá, že Západ chce zničit Rusko.

Kubánská krize vypukla v důsledku rozmístění sovětských raket na ostrově, ovládnutém Fidelem Castrem.

Po odhalení raket Spojené státy vyhlásily námořní blokádu Kuby. Krizi, hrozící v říjnu 1962 rozpoutáním jaderné války, se nakonec podařilo urovnat a svět se vrátil do studené války.

Reklama

Související témata:

Výběr článků