Článek
Třiadevadesátiletá Erna Flegelová v článku vzpomíná na poslední dny a hodiny s Hitlerem v berlínském bunkru.
Vypověděla mimo jiné, že tam pobývala v momentě, kdy Vůdce spáchal sebevraždu, tak i v době příchodu sovětských vojáků. Chovali se k ní dobře a nařídili jí zavřít dveře. V bunkru zůstala ještě několik dní, odcházela prý mezi posledními. Následně strávila několik týdnů v americkém zajetí.
Flegelová popsala Hitlera jako paranoika. Těsně před smrtí údajně podezříval své nejbližší, že mu kapsli s kyanidem vyměnili za neškodnou látku. "Na konci nevěřil nikomu - ani té kapsli kyanidu, kterou spolkl," sdělila Flegelová.
Göbbels jako vůdce neuspěl
Zdravotní sestra se o nejvyššího představitele Třetí říše starala od roku 1943. Líčení její služby nepřináší z pohledu historiků příliš nových údajů, doplňuje ale mozaiku zajímavostí.
Flegelová mimo jiné uvedla, že se v květnu 1945 snažila zachránit život šesti dětem Josefa Göbbelse. Jeho manželka ale "neměla slitování". Göbbels podle ní převzal po smrti Hitlera vedení, nikdo ho však neposlouchal.
"Mohli jste přímo cítit, že Třetí říše se blíží svému konci. Rádia přestala vysílat a nikdo nemohl získat informace," popsala poslední hodiny v berlínském bunkru. "Nechtěla jsem si své tajemství vzít do hrobu," zdůvodnila Flegelová pro Berliner Zeitung skutečnost, proč se rozhodla promluvit až nyní, 60 let po válce.