Hlavní obsah

Žluté vesty táhly Francií, Bordeaux se násilnostem nevyhnulo

30. 3. 2019, 17:06 – Paříž • Aktualizováno 30. 3. 2019, 19:47

Na mnoha místech Francie se opět shromáždily tisíce stoupenců hnutí žlutých vest, aby protestovaly proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona. Stalo se tak navzdory masivnímu nasazení policie i vydání zákazu demonstrací. V Paříži policie uzavřela okolí bulváru Champs-Elysées a zkontrolovali 8000 lidí. První násilnosti se odehrály v Bordeaux.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Dvacátřou sobotu v pořadí protestují příznivci hnutí žluté vesty v Paříži

Článek

Pařížský protestní pochod vyšel od nádraží Gare de l´Est na severu metropole a podle televize BFM TV poklidně prošel centrem města k náměstí Trocadéro nedaleko Eiffelovy věže. Celkem se tam sešlo kolem dvou tisíc lidí a po několika hodinách se demonstranti v poklidu rozešli.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Pařížská demonstrace hnutí takzvaných žlutých vest

Policie v centru Paříže krátce zadržela na dvě desítky lidí, jimž rozdávala pokuty za účast na nepovolené demonstraci v zakázaném prostoru v okolí bulváru Champs-Elysées.

Starosta Bordeaux: Město je mrtvou zónou

Na akci zvláště násilných výtržníků se přichystali v Bordeaux, kde se protest zpočátku konal poklidně. Kolem 15:30 však musela policie poprvé zasahovat, když skupina maskovaných mužů zaútočila železnými tyčemi na výlohu jednoho z obchodů.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Bezpečnostní síly mají v Paříži pohotovost.

Starosta Bordeaux vyhlásil město kvůli obavám ze zvláště násilných jedinců „mrtvou zónou” a obyvatelům doporučil, aby raději zůstali doma.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Žluté vesty ve Francii

Dva policisté byli lehce zraněni agresivními účastníky protestu v Montpellieru, kde se podle úřadů sešlo okolo 2000 lidí. Policie kvůli násilnostem zadržela osm lidí.

V Avignonu se policie pokusila vyvést několik desítek demonstrantů ze zóny, v níž byly protesty zakázány. Některým z nich vyměřila pokuty ve výši 135 eur (3500 korun) za účast na nepovolené demonstraci.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Sobota 30. března: protesty žlutých vest v Paříži

Protesty se uskutečnily také v Marseille, Rennes, Caen, Rouenu, Štrasburku či Nice. Právě v tomto městě na riviéře policista minulý víkend při zásahu poranil třiasedmdesátiletou aktivistku Geneviéve Legayovou, s níž dnes někteří protestující vyjadřovali solidaritu.

Mohutná policejní mobilizace je reakcí na násilnosti z předminulého víkendu, kdy v centru Paříže radikální účastníci protestů ničili výlohy a rabovali obchody. Zákaz demonstrací platí například i v Saint-Etienne, Epinalu či Rouenu.

Kritika narůstá

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Protesty žlutých vest v sobotu 30. března v Paříži

Nyní hnutí kritizuje mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu. Minulou sobotu protestovalo okolo 40 tisíc žlutých vest, včetně pěti tisícovek v Paříži.

Reklama

Související články

Výběr článků