Hlavní obsah

V Rusku vzplála světla na znamení protestů

14. 2. 2021, 20:27
Novinky, ČTK, bož

Lidé po celém Rusku zapalují na znamení protestu proti policejním zásahům a uvěznění opozičního představitele Alexeje Navalného svíčky nebo rozsvěcejí svítilny na mobilech a snímky světel pak umisťují na sociální sítě. K této formě pokojného protestu vyzval v úterý spolupracovník Navalného Leonid Volkov.

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Lidé po celém Rusku zapalují na znamení protestu proti policejním zásahům a uvěznění opozičního představitele Navalného svíčky nebo rozsvěcejí svítilny na mobilech. Snímek z Moskvy.

Článek

Stovky lidí kromě toho v Moskvě vytvořily na znamení solidarity s manželkou Navalného Julijou Navalnou a ženami pronásledovanými z politických důvodů lidský řetěz. Asi 70 osob se zúčastnilo podobné manifestace v Petrohradě, informoval zpravodajský server Meduza.

K zapalování svíček a rozsvěcení světel se Rusové uchýlili poté, co proti lednovým hromadným demonstracím v ulicích tvrdě zasáhly ruské bezpečnostní složky, přes 11 400 lidí v souvislosti s protesty zadržely a úřady pak proti účastníkům zahájily 90 trestních stíhání.

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Lidé po celém Rusku zapalují na znamení protestu proti policejním zásahům a uvěznění opozičního představitele Navalného svíčky nebo rozsvěcejí svítilny na mobilech. Snímek z Moskvy.

Úřady tento týden důrazně varovaly, že akce na podporu Navalného nejsou povolené.

Ruská policie podnikla další razii v Navalného štábu

Jednotícím heslem nedělních akcí je Láska je silnější než strach (Ljubov silněje stracha) a pod příslušným hashtagem také lidé přidávají fotografie na sociální sítě. Snímky většinou ukazují malé skupinky lidí se světly, někdy jen jednotlivce nebo osamocené obrazce a nápisy na sněhu vytvořené ze svíček.

Demonstrantky a demonstranti, kteří v neděli ve dvou největších ruských městech vytvořili lidský řetěz, chtěli kromě Julije Navalné podpořit také například aktivistku a členku uměleckého uskupení Pussy Riot Mariju Aljochinovou, členky Navalného týmu Ljubov Sobolovou a Kiru Jarmyšovou nebo umělkyni Juliju Cvetkovovou.

V Tatarstánu přísně regulovaná povolená demonstrace 

V hlavním městě Tatarstánu Kazani úřady povolily demonstraci „proti zatýkání během protestů, represím a za změnu volebních zákonů”. Akce se však mohlo zúčastnit jen 200 lidí.

Jejich počet na náměstí kontrolovala policie, která účastníky pouštěla za kovové zábrany. Podle listu Kommersant však několik dalších stovek lidí stálo za zábranami a dohromady na akci dorazilo okolo tisícovky účastníků.

Navalného manželka Julija opustila Rusko. Odletěla do Německa

Přestože protest měl posvěcení úřadů, policie na něm podle portálu OVD-Info devět lidí zadržela.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Následující den mu soud uložil 30denní vazbu. Na protest proti jeho uvěznění vyšly 23. a 31. ledna do ulic desítky tisíc lidí.

Kreml nepokládá tisíce zatčených za represe

Rusové protestovali i v den, kdy soud rozhodl, že politický aktivista má strávit dva roky a osm měsíců ve vězeňské kolonii kvůli porušování režimu dřívějšího podmíněného trestu odnětí svobody.

Reklama

Související články

Soud poslal Navalného na 3,5 roku do vězení

2. 2. 2021, 18:26

Moskevský soud v úterý večer zrušil podmíněný trest opozičního předáka Alexeje Navalného a poslal ho na 3,5 roku do vězení. Dlouholetý kritik Kremlu měl...

Výběr článků