Hlavní obsah

O vstupu Švédska do NATO bude turecký parlament hlasovat nejdříve v říjnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Turecký parlament ratifikuje vstup Švédska do Severoatlantické aliance nejdříve v říjnu, až se poslanci znovu sejdou. Po summitu NATO ve Vilniusu to ve středu prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož citovala agentura Reuters.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summitu NATO ve Vilniusu.

Článek

„Jsou dvouměsíční parlamentní prázdniny a je potřeba prozkoumat mnoho mezinárodních dohod, mnoho legislativních návrhů, které je třeba projednat podle pořadí důležitosti,“ uvedl prezident, když odpovídal na otázku novináře ohledně říjnového termínu. „Ale máme v úmyslu to dokončit co nejdříve,“ řekl po aliančním summitu. „Až parlament zahájí své zasedání, myslím, že jeho předseda bude souhlasit s tím, aby se této dohodě dala přednost před jinými mezinárodními dohodami,“ dodal turecký prezident.

V pondělí Erdogan ukončil čtrnáct měsíců trvající patovou situaci tím, že zrušil své veto ohledně členství Švédska v NATO. Uvedl, že Švédsko před ratifikací poskytne Ankaře plán kroků, které přijme v boji proti terorismu.

Foto: Yves Herman, ČTK/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (uprostřed) a švédský premiér Ulf Kristersson na aliančním summitu ve Vilniusu.

Erdogan však ve středu také Stockholm varoval před dalšími útoky na korán. „Očekáváme, že Švédsko přestane tolerovat útoky na korán, které urážejí více než dvě miliardy muslimů na celém světě,“ řekl. V posledních měsících, naposledy na konci června, ve Švédsku dvakrát jednotlivci veřejně spálili stránky koránu, což Erdogan označil za „teroristické“ a „barbarské“ akce.

Erdogan pošle švédskou žádost o členství v NATO co nejdříve do parlamentu

Evropa

Reuters také s odvoláním na své zdroje uvedl, že Erdogan bude teprve jednat se svými spojenci v parlamentu o ratifikaci švédského vstupu do NATO. Samotná Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) totiž nemá v parlamentu většinu a její největší spojenec, nacionalistická Strana národní akce (MHP) se ke vstupu Švédska vyjádřila chladně.

Erdogan, který v úterý jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem, na dnešní tiskové konferenci také prohlásil, že „více než kdy jindy doufá“ v nákup stíhaček F-16 ze Spojených států. Bidenova administrativa bude pokračovat v procesu dodání těchto stíhaček do Turecka po konzultaci s Kongresem, uvedl v úterý prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Erdogan chce Turecko v EU a bere si Švédsko jako rukojmí

Evropa

Reklama

Výběr článků

Načítám