Hlavní obsah

Německé vedení má nacistické geny, řekl Lavrov

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Rusko sází na to, že Američané po čase upustí od podpory Ukrajiny. Plyne to z vyjádření ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v rozhovoru pro ultranacionalistickou televizi Cargrad. Domnívá se, že nakonec nastane podobný scénář jako v Afghánistánu. Západ současně obvinil, že se přiklonil k nacismu, a prohlásil, že současné německé vedení zdědilo nacistické geny.

Foto: ČTK/AP

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov

Článek

„Při pohledu na jednání dětí německých vojáků a esesáků, kteří nyní vedou Německo, je vidět, že současné německé vedení ve velkém množství zdědilo nacistické geny. A to je fakt,“ řekl Lavrov v rozhovoru, aniž by uvedl, o koho mělo jít. Zdůrazňoval přitom, že principem ruské kultury je, že syn není zodpovědný za otce. Chtěl tím říci, že jeho pohled na současné německé vedení není uplatněním odpovědnosti dětí a vnuků za činy rodičů a prarodičů. V SSSR ale byly běžně perzekvovány děti kulaků a nepřátel státu.

Značná část dlouhého rozhovoru se nesla v ruském narativu, že na Ukrajině vládne neonacistický režim, který se dostal k moci při puči. Tím, že ho Západ podporuje, staví se po bok neonacistů: „Německý kancléř Olaf Scholz a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková hrdě prohlašují, že Ukrajina bojuje a prolévá krev za evropské hodnoty. Sdružují se tak s neonacistickým režimem, jehož linií je rehabilitovat zločince, pochody praporů Azov se symboly SS, s nacistickými symboly, se symboly okopírovanými přímo ze standart hitlerovského Německa.“ Podle něj se to přechází.

Pravdou je, že některé ukrajinské ultranacionalistické skupiny se inspirují symbolikou wehrmachtu a zbraní SS a jsou mezi nimi jednotlivci adorující nacisty. Po ruském útoku na Ukrajinu se tato symbolika začala více rozšiřovat.

Konec diplomacie

Lavrov si stěžoval, že diplomacie skončila na vedlejší koleji: „Západ místo diplomacie zaštiťuje režim, který se dostal k moci při krvavém, nezákonném protiústavním převratu. Na to jsme si v posledních letech zvykli. Ostatně to začalo dávno před současnou fází situace kolem Ukrajiny po státním převratu na Ukrajině, kdy se Západ místo diplomacie začal zabývat výhradně ochranou kyjevského režimu, který otevřeně hlásal rusofobii a ničil vše ruské: jazyk, vzdělání, média.“

Svět je nemocný, jsme na pokraji světové války, láteří Medvěděv

Válka na Ukrajině

„To, že zabijí Rusy, veřejně prohlásila nejedna postava z Kyjeva,“ řekl Lavrov a zmínil nedávné vyjádření poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, „že se zmocní Krymu, Donbasu a zničí tam všechno ruské“.

Stejně podle něj mluvil i bývalý ukrajinský velvyslanec v Kazachstánu Petro Vrublevskyj: „Přímo do kamer řekl, že kdekoli jsou Rusové, měli by je zabít. Je to jejich povinnost vůči otcům, kteří tento úkol nedokončili. Tady takovým jednoduchým, ‚diplomatickým‘ jazykem, vracejícím se k ‚diplomacii‘ na americký a ukrajinský způsob.“

Posledním pokusem o diplomacii byly Minské dohody, které byly alespoň domluveny, myslí si Lavrov. „Tehdy ještě mnozí tvrdili, že Rusko udělalo kompromis, který neodpovídal zájmům občanů Ukrajiny, kteří se spojují s ruským světem. Byl to však výsledek diplomacie – kompromis.“ Tak jako s dohodami nebyli spokojení ruští iredentisté na Donbasu, nelíbil se ani kyjevskému vedení, které se bálo, že by jejich plné uplatnění mohlo vést k federaci a následnému odtržení některých oblastí.

Německé děti hajlovaly v Osvětimi. A ještě se tím chlubily

Evropa

„Ale přestože je (Minské dohody) jednomyslně schválila Rada bezpečnosti OSN, naši bývalí partneři přiznali, že neměli v úmyslu nic dělat,“ osočil Lavrov další signatáře dohod, bývalou německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Francoise Hollanda. „Diplomacie lží je to, co zbylo,“ postěžoval si Lavrov.

Američané prý své spojence opouštějí

Ke vztahům s USA, které považuje za klíčového hráče v současném konfliktu, řekl: „Nekomunikuje na ministerské úrovni. Někdy volají z Washingtonu tajemníka prezidenta Jurije Ušakova a vysílají stejný signál - propusťte Paula Whelana a nyní také ‚novináře‘ Evana Gershkoviche.“

„Už žádná diplomacie není,“ zhodnotil současnou situaci Lavrov, „jen přímé uplácení.“ Narážel tím na pomoc poskytovanou Ukrajině. Varoval však současné ukrajinské vedení, že podpora Washingtonu nemusí být trvalá: „Vidíme, jak Západ jedná s těmi, na které v minulosti vsadil. Opustil egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který na začátku tzv. arabského jara důstojně odstoupil, neutekl a odešel do Šarm aš-Šajchu. Američané dovolili Muslimskému bratrstvu, které se dostalo k moci, aby starého muže přivedlo k soudu v kleci a zesměšňovalo ho.“

Lavrov dal ještě jeden příklad: „Spojené státy opustily afghánské vedení, o které se opíraly během dvacetileté okupace této země, a strčily hlavu do písku.“

„Doufám, že současní politici věnují pozornost historii a tomu, jak se vyvíjejí vztahy s hegemonem, který se chce v této funkci vnutit všem,“ řekl Lavrov. Nevylučuje, že válka na Ukrajině může skončit podobně. „Politologové o tom hodně píší. Předpovídají, že všechno bude pokračovat, pokud to budou potřebovat Američané.“

K osudu ukrajinského vedení uvedl, že „u moci budou tito lidé do té doby, dokud je budou USA potřebovat“.

Není třeba se bát pravdy. V současné podobě nemůže Rusko dál existovat, hlásí Podoljak

Válka na Ukrajině

Lavrov v New Yorku označil Kyjev za zločinecký režim, šéf OSN vedle něj mluvil o utrpení Ukrajinců

Zahraniční

Reklama

Výběr článků

Načítám