Hlavní obsah

Navrhuji Bidenovi diskusi v přímém přenosu, řekl ruský prezident Putin

18. 3. 2021, 18:06 – Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl svému americkému protějšku Joeu Bidenovi pokračovat v diskusi zahájené lednovým telefonátem. Má ale podmínku, aby se nyní jejich rozhovor uskutečnil v přímém přenosu. Putin to řekl televizní stanici Rossija 24.

Foto: Sputnik, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Rovněž přitom navrhl, aby se jeho nová diskuse se šéfem Bílého domu odehrála už v pátek, anebo v pondělí. Připomněl také, že jejich poslední rozhovor se uskutečnil z Bidenovy iniciativy.

Šéf Kremlu dnešní nabídku učinil poté, co Biden dal ve středu v televizi ABC najevo, že Putina považuje za „zabijáka” a pohrozil nespecifikovanou odvetou za údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Výroky šéfa amerického Bílého domu vyvolaly v Moskvě u řady politiků hněvivé reakce.

„Chci prezidentu Bidenovi navrhnout pokračovat v našich diskusích, ale pod podmínkou, že to uděláme fakticky v přímém přenosu, jak se říká online. Bez jakéhokoli zdržování, ale přímo v otevřené, přímé diskusi,” prohlásil Putin.

Jeho mluvčí Dmitrij Peskov v reakci na Bidenova slova podle agentury Reuters předtím řekl, že vyjádření amerického prezidenta ohledně ruského prezidenta jasně svědčí o tom, že nový šéf Bílého domu nemá zájem zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem. Dodal, že Moskva na to bude brát zřetel.

Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden

Putin v televizi Rossija 24 rovněž popřál Bidenovi zdraví a na jeho kritická slova na svou adresu odvětil, že obvykle má tendenci říkat špatné věci o někom ten, kdo s nimi má sám problém.

Biden v rozhovoru, který ve středu odvysílala televize ABC News, přisvědčil na otázku, zda pokládá Putina za „zabijáka”, a prohlásil, že Rusko „zaplatí” za údajné vměšování do amerických voleb. Rusko pak povolalo svého velvyslance z Washingtonu do Moskvy ke konzultacím, diplomat by se měl podle ruských médií vrátit v neděli.

Mluvčí Kremlu označil Bidenovy výroky za „velice špatné” a bezprecedentní. Putin pak svému americkému protějšku odpověděl slovy: „V dětství, když jsme se hádali na dvoře, tak jsme říkávali ´Kdo to říká, ten to je´.” Šéf Kremlu také podle agentury Interfax podotkl, že v dějinách každého národa „je mnoho dramatických a krvavých událostí”. „Když hodnotíme jiné lidi, nebo dokonce jiné státy, jiné národy, tak se vždy jakoby díváme do zrcadla. Vidíme v něm vždy sebe. Protože vždy přehazujeme na druhého člověka to, co sami dýcháme, čím v jádru jsme,” řekl Putin.

„V nadcházejícím období budeme analyzovat náš přístup (ke vztahům s USA), a to i během konzultací s naším velvyslancem,” řekl novinářům Putinův mluvčí Peskov. Podle agentury TASS tak komentoval i další Bidenovo vyjádření, že navzdory výrokům na Putinovu adresu pokládá za možnou spolupráci s Ruskem v záležitostech, na nichž mají obě země společný zájem.

Reklama

Výběr článků