Hlavní obsah

Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden

17. 3. 2021, 14:38 – Washington

Je to zabiják. Za vměšování do loňských listopadových voleb zaplatí, prohlásil americký prezident Joe Biden na adresu svého ruského protějšku Vladimira Putina. Silná prohlášení zazněla v rozhovoru, který odvysílala ve středu ráno místního času americká televizní stanice ABC.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Americký prezident Joe Biden

Článek

Když se novinář George Stephanopoulos Bidena zeptal, zda je podle něj Putin „zabiják“, Biden odpověděl: „Ano.“

Prezident Spojených států amerických Joe Biden. Zvítězil při třetím pokusu

Biden v rozhovoru řekl, že po nástupu do Bílého domu absolvoval dlouhý telefonický hovor se šéfem Kremlu, v němž mu měl říci: „Pokud dojdu k závěru, že k tomu (ke snaze o ovlivnění voleb) došlo, buďte připraven."

Podle americké tajné služby se Rusko v listopadových volbách v USA postavilo za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a pokusilo se Bidena poškodit. Podle tajných služeb chtěla Moskva ovlivnit výsledek voleb a zasít sváry v zemi. Putin a jeho vláda opatření „schválili a provedli“.

Donald Trump, 45. prezident USA

Kreml zprávu amerických zpravodajských agentur o údajných pokusech Ruska ovlivnit americké volby odmítl. Zpráva je „špatná, absolutně neopodstatněná a nepodložená“, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle jeho slov nezasahovalo do voleb ani v roce 2020, ani v předchozích amerických volbách. Takové tvrzení ze strany USA jen škodí „již tak narušeným rusko-americkým vztahům“.

Foto: Sputnik, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Biden žádné další podrobnosti ani informace o případných důsledcích, které by tato zjištění mohla mít, nesdělil. Omezil se pouze na větu: "Dozvíte se to brzy."

Americký prezident dal zároveň najevo, že spolupráce mezi Washingtonem a Moskvou je stále možná, pokud mají společné zájmy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků