Hlavní obsah

Merkelová, Putin a Macron jednali o Ukrajině, shodli se na důležitosti příměří

8. 7. 2017, 10:36 • Aktualizováno 8. 7. 2017, 12:37

Německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu v Hamburku na okraj summitu G20 jednali o situaci na východní Ukrajině a shodli se na důležitosti zavedení příměří. S tím počítají minské dohody.

Foto: Pool, Reuters

Zleva německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron v Hamburku

Článek

Lídři Německa, Ruska a Francie se na okraj summitu velkých světových ekonomik G20 sešli ke společné snídani. Žádný průlom se ale od jejich diskuse nečekal, čemuž podle německých médií odpovídá i to, že trvala jen asi 30 minut. Naproti tomu Putinova páteční schůzka s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se z původně plánovaných zhruba 35 minut protáhla na dvě a čtvrt hodiny. [celá zpráva]

„Minské dohody se naplňují příliš pomalu,” uvedl po setkání mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který to podle agentury Reuters označil za zklamání. Podle něj by se měla pijmout efektivní opatření, která povedou ke skutečnému příměří a která zajistí stažení vojenských prostředků z oblasti.

Také Vladimir Putin v sobotu pokračoval ve schůzkách na okraj summitu, když jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Čekalo se, že budou diskutovat hlavně o situaci v Sýrii.

K dalšímu bilaterálnímu jednání, jehož tématem byla mimo jiné pařížská dohoda o ochraně klimatu, se sešel Macron s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Kromě toho, že se postavili za pařížskou dohodu, chtějí i podpořit spolupráci na projektech obnovitelných zdrojů energie.

Zatím žádný pokrok

Německo, Rusko a Francie jsou spolu s Ukrajinou součástí takzvaného normandského formátu, který je jednou z klíčových platforem pro politické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. Ani jeho snahy ale zatím nevedly k zásadnímu pokroku při naplňování minských dohod, které počítají s příměřím.

Při bojích na východě Ukrajiny zahynulo během více než tři roky trvajícího konfliktu kolem 10 000 lidí. Ukrajina začátkem července uvedla, že boje s proruskými separatisty podporovanými Ruskem připravily o život nejméně 2700 ukrajinských vojáků. Celkové škody podle Kyjeva činí kolem 50 miliard dolarů (1,1 biliónu Kč).

Reklama

Výběr článků