Hlavní obsah

Kontroverzní americký basketbalista Rodman plánuje návštěvu Ruska

22. 8. 2022, 6:16 – Washington

Bývalý hvězdný hráč americké NBA Dennis Rodman oznámil, že má povolení k cestě do Ruska, kde se chce pokusit vyjednat propuštění vězněné americké basketbalistky Brittney Grinerové. Ta byla v Rusku odsouzena k devítiletému trestu za držení drog. Informoval o tom list The Guardian. O Rodmanovi je známo, že se přátelí se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Foto: Petar Kujundzic, Reuters

Dennis Rodman

Článek

Právníci Grinerové se proti rozsudku odvolali a je známo, že v současné době probíhají mezi Washingtonem a Moskvou neveřejné rozhovory o možné výměně vězňů, jejíž součástí by byla i americká basketbalistka.

Ruský soud poslal americkou basketbalistku Grinerovou na devět let do vězení

Zahraniční

Rodman nicméně o víkendu televizi NBC řekl, že se chce do Ruska vydat osobně a dosáhnout propuštění Grinerové. „Dostal jsem povolení jet do Ruska a pomoct té holce,“ prohlásil Rodman. Neupřesnil přitom, kdo mu povolení k návštěvě Ruska udělil.

Rodmanovy cesty do KLDR 

Jednašedesátiletý Rodman se označuje za „basketbalového ambasadora“. V roce 2014 ho prezident Vladimir Putin pozval do Ruska a Rodman o šéfovi Kremlu prohlásil, že je „cool“. Rodman také opakovaně navštívil Severní Koreu a spřátelil se s jejím vůdcem Kimem, který je velkým fanouškem NBA. O Američanovi Kennethu Baeovi, který byl v KLDR vězněn, Rodman řekl, že si svůj trest zaslouží. Bae nicméně později uvedl, že Rodman sehrál roli v jeho propuštění.

Basketbalista Rodman se vrátil do Severní Koreje za „přítelem” Kimem

Svět

Dennis Rodman patřil svého času k nejlepším pivotmanům NBA a pětkrát získal v této soutěži titul šampiona. Pozornost ale poutal i četnými milostnými avantýrami, alkoholovými eskapádami a konflikty s policií.

Rodman se po návštěvě KLDR dal na protialkoholní léčbu

Amerika

Grinerová je dvojnásobnou olympijskou vítězkou, ve Spojených státech patří mezi hvězdy WNBA a s ruským Jekatěrinburgem vyhrála čtyřikrát Evropskou ligu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků