Hlavní obsah

V Tel Avivu zadrželi Izraelce podezřelého z prodeje zbraní Íránu

13. 5. 2014, 6:19 – Jeruzalém

Na letišti v Tel Avivu zadrželi Izraelce, kterého Spojené státy podezírají z nelegálního prodeje vojenského vybavení Íránu. Pětašedesátiletý Eli Cohen byl chycet, když se chystal odletět do Londýna. Izraelský soud oznámil, že ho poslal do vazby na dva dny.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Podle izraelského žalobce USA vydaly na Cohena zatykač a požádají o jeho vydání. Viní ho hned z několika trestných činů. Údajně měl v letech 2002 až 2004 a 2012 až 2013 nelegálně prodávat Teheránu náhradní díly k vojenskému vybavení. Podle izraelských médií měl Cohen do Íránu nezákonně vyvážet náhradní díly pro stíhačky. Írán využívá stroje pořízené ještě v době vlády šáha včetně účinných F-14 Tomcat, které už americké námořnictvo vyřadilo. Náhradní díly se na ně dají sehnat jen v USA, jejich prodej al Washington v době války v Iráku pozastavil. [celá zpráva]

Cohenovi advokáti nicméně tvrdí, že obvinění nejsou podložená. „Jsme si jisti, že pokud bude případ podrobně přezkoumán soudy, bude rozhodnuto, že v chování pana Eliho Cohena nedošlo k žádným prohřeškům a že není důvod k jeho držení nebo jeho vydání ze země,” napsali obhájci ve svém prohlášení.

Írán a Izrael patří k úhlavním nepřátelům. Od islámské revoluce v roce 1979, která vynesla k moci imámy, Írán Izrael neuznává a podporuje militantní protiizraelské skupiny, jako jsou palestinský Hamás nebo libanonský Hizballáh. Izrael na druhé straně považuje Írán za největší hrozbu svých národních zájmů. Íránští vůdci v minulosti opakovaně vyzvali k likvidaci židovského státu.

Izraelci byli v šoku, když se před nedávnem poprvé objevily zprávy o údajném zapojení izraelských občanů do obchodování s Íránem, poznamenala agentura AP.

Reklama

Související témata:

Výběr článků