Článek
„Vstupujeme do nové éry evropské politiky. Mluvím o politice evropské svobody, suverenity a hodnot,“ oznámil šéf krajně pravicové FPÖ Herbert Kickl před podpisem „vlasteneckého manifestu“ v jednom z vídeňských hotelů.
Kickl řekl, že nechtějí „zničit Evropu“, ale posílit její pluralitní charakter, její hodnoty, suverenitu a diverzitu.
Nová politická aliance je podle něj formovaná patriotickou silou stran, které mají vůdčí roli ve svých zemích a mimo jiné se zasazují o bezpečnost v Evropě a mírové řešení konfliktu na Ukrajině.
„Rozhodli jsme se ustavit novou parlamentní skupinu v EP - Patrioti Evropy. Máme tři hlavní priority, které sdílíme a které nás sjednocují, což je obrana suverenity, boj s nelegální migrací a Green Deal,“ doplnil Andrej Babiš.
Vymezení proti dosavadní politice Bruselu
Podle Babiše je důležité posílit suverenitu každé členské země. Migrační politika Bruselu se podle něj musí změnit, ochrana vnějších hranic EU musí být posílena.
„Ti, kteří nemají právo zůstat v EU, musí být okamžitě vypovězeni. Každá země musí mít právo svobodně se rozhodnout, kdo může žít a pracovat v jejich zemi,“ uvedl Babiš.
Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že začala „změna evropské politiky“, a předpokládá, že se brzy stanou největším uskupením.
Všichni přítomní se vymezili proti dosavadní politice Bruselu v čele s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, kritizovali vliv levicové ideologie.
KOMENTÁŘ: Babiš žádný program nemá, chce jen být ve středu pozornosti – Alex Švamberk
Aby mohly strany založit v EP novou frakci, musí jich být minimálně sedm a v součtu musí mít aspoň 23 europoslanců. Babišovo hnutí jich má sedm, maďarský Fidesz jedenáct a rakouská FPÖ šest.
Kickl řekl, že se v příštích dnech k alianci přidají další subjekty. Spekuluje se o slovenském Směru Roberta Fica nebo polských konzervativcích z Práva a spravedlnosti (PiS).
Orbán před nedělním brífinkem vyzval ke sledování dění ve Vídni a v Paříži. Tam se koná první kolo parlamentních voleb a favorizována je krajně pravicová strana Marine Le Penové. Maďarsko se zároveň ujímá půlročního předsednictví v Radě EU.
Radikálnější ANO?
Odchod ANO z frakce Renew oznámili zástupci hnutí minulý týden. Jejich vize se rozcházely s programem, který strany sdružené ve frakci prosazují. Odchod ANO označila šéfka unijní frakce Valérie Hayerová za „dlouho očekávaný rozvod“. ANO si podle ní zvolilo populistickou cestu neslučitelnou s hodnotami liberálů.
ANO bylo druhou nejsilnější stranou ve frakci, původně pomýšlelo i na post místopředsedkyně EP pro Kláru Dostálovou (ANO). Opustilo i evropskou liberální stranu ALDE.
„Náš program je suverenita a bezpečnost, bojovat proti nelegální migraci a změnit Green Deal,“ vyjmenoval Babiš hlavní rozdíly v programu.
Odborníci na mezinárodní politiku se obávají, že se spojenectví propíše i do extrémnější rétoriky.
„Čím víc se budou lidé z ANO setkávat s politiky, jako je Orbán a Fico, a méně s ostatními, tím víc se budou radikalizovat,“ řekl Novinkám ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.
Předpokládá, že za současnou rošádou je spíš snaha ovlivnit domácí politiku.