Hlavní obsah

Trump se chce do konce roku setkat s Kimem

13. 9. 2019, 6:38 – Washington

Americký prezident Donald Trump před novináři uvedl, že by si přál se do konce roku znovu setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, uvedly v noci na pátek tiskové agentury. Tvrdil též, že Írán si přeje setkání se Spojenými státy. Přiživil tím podle agentury AFP spekulace o možné schůzce s íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraji Valného shromáždění OSN.

Foto: Reuters Tv, Reuters

Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi.

Článek

„Můžu vám říct, že Írán chce schůzku,“ řekl Trump na zahradě Bílého domu bez dalšího upřesnění. Na dotaz ohledně případného zmírnění sankcí proti Íránu, což si Teherán pokládá za nezbytnou podmínku případné schůzky prezidentů obou zemí, ale šéf Bílého domu podle AFP nerozptýlil pochybnosti.

„Myslím, že Írán má obrovský potenciál,“ dodal, přičemž použil podobná slova, jimiž dříve chválil Severní Koreu. „Doufáme, že bychom mohli dosáhnout dohody. Myslím, že chtějí uspět, nikdy nebyli v takové situaci,“ dodal a poukázal na „obrovské finanční potíže“ Íránu.

Rúhání však ve středečním telefonickém rozhovoru s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem podle íránských médií prohlásil, že bez odvolání amerických sankcí nebude Teherán s Washingtonem jednat.

Írán a šest světových mocností – Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA – v roce 2015 podepsaly dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny. Trump loni v květnu oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují, a zavedl proti islámské republice sankce.

Trump chce setkání s Kimem

Americký prezident Donald Trump také řekl, že se chce do konce roku setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Reagoval tak zřejmě na severokorejské sdělení, že KLDR bude ochotna jednat na konci září o obnově jednání o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova.[celá zpráva]

Řekl to při odchodu, když se vyjadřoval k odvolání svého bezpečnostního poradce Johna Boltona, napsal singapurský deník The Straight Times.

Když se vyjadřoval k odchodu Boltona, Trump prohlásil, že nepožádá ministra zahraničí Mikea Pompea, aby převzal povinnosti odstoupivšího poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona. O tuto funkci se podle něj uchází 15 lidí, protože je to skvělá práce: „Víte, proč je to snadná práce? Protože já dělám všechna rozhodnutí a vy nemusíte pracovat.“ Dodal, že „s Donaldem Trumpem je spousta legrace“. Boltonova nástupce chce Trump jmenovat příští týden.

Boltonovo odstoupení Trump již dříve vysvětlil tím, že poradce nerespektoval priority vlády, udělal několik chyb a také urazil vůdce Severní Koreje Kim Čong-una, když řekl, že Trump chce pro KLDR libyjský model. Zmínil, že Bolton byl pro útok na Irák v roce 2003, zatímco Trump chce zmenšovat počet válek. Hlavně ale kritizoval plánovanou tajnou schůzku s vedením Tálibánu v Camp Davidu, které se měla uskutečnit před 11. zářím.

 O izraelském špehování

Prezident reagoval na zprávy médií, podle nichž se Izrael se v roce 2017 pravděpodobně pokoušel ve Washingtonu včetně okolí Bílého domu odposlouchávat mobilní telefonní hovory a také mobilní datový provoz, cílem byl zřejmě prezident Trump. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua takové obvinění označil za bohapustou lež.

„Nemyslím si, že by nás Izrael špehoval. Těžko tomu mohu uvěřit,“ prohlásil Trump. Připomněl, že s Izraelem má „velkolepé vztahy“, vždyť také uznal izraelskou anexi (syrských) Golanských výšin či Jeruzalém za hlavní město Izraele. „Všechno je možné, ale této historce nevěřím,“ dodal.

Výběr článků