Hlavní obsah

Obamově straně hrozí ztráta většiny v obou komorách Kongresu

3. 9. 2010, 9:06 – Washington

Demokratické straně prezidenta Baracka Obamy hrozí v podzimních volbách do Senátu a Sněmovny reprezentantů USA ztráta většiny v obou komorách. Výrazně by tak byla ohrožena prezidentova reformní agenda.

Článek

Průzkumy dlouhodobě predikují, že demokraté v Kongresu ztratí. Ty poslední ale naznačují, že ztráta může být výraznější a konkurenční republikáni by mohli po čtyřech letech v Kongresu znovu získat většinu.

Republikánská strana potřebuje k zisku většiny ve sněmovně 39 křesel navíc. Například průzkum Crystal Ball profesora Larryho Sabata tvrdí, že by si mohla polepšit až o 47 křesel, což by obrátilo poměr sil na 226:209 v její prospěch.

V Senátu potřebují republikáni deset křesel navíc. Analytici odhadují, že získají osm nebo devět, připouštějí však, že by to mohlo být i ono kýžené desáté. Republikáni začali úspěšně hned z kraje letošního roku, když Scott Brown získal senátní křeslo uprázdněné po zesnulém demokratovi Edwardu Kennedym.

Prezidentova strana v prvních volbách po jeho nástupu tradičně ztrácí. I kdyby však demokraté ztratili většinu, jako se to stalo prezidentovi Billu Clintonovi v roce 1994, neznamená to nezbytně pád Obamových šancí na znovuzvolení za dva roky. Například Clinton i přes debakl demokratů v roce 1996 podruhé vyhrál Bílý dům. Není ale jisté, že Obama bude znovu kandidovat. Šéf jeho minulé kampaně David Plouffe nedávno napsal, že Obama se znovuzvolením nezabývá.

Reklama

Výběr článků