Hlavní obsah

Válek: S příznaky covidu nechoďte k volbám

19. 9. 2022, 19:42 • Aktualizováno 19. 9. 2022, 20:20

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyzval lidi s příznaky nákazy covidem-19, aby nechodili k volbám do Senátu a obecních zastupitelstev. Mohli by ohrozit ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí. Válek to uvedl na svém Facebooku.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)

Článek

V senátních a krajských volbách v roce 2020 i loni při volbách do Sněmovny mohli volit i lidé v karanténě. Letos to není možné.

Válek zdůraznil, že covid je vysoce nakažlivé onemocnění s významnými dopady na veřejné zdraví.

„I nadále způsobuje závažné průběhy onemocnění a též úmrtí. Proto apeluji na všechny, kteří mají příznaky, aby zůstali doma a neohrožovali nákazou ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí,“ uvedl ministr.

Lékaře, kteří popírají covid-19, přirovnal Válek k popíračům holokaustu

Lidem staršího věku a lidem se sníženou imunitou, kteří chtějí volit a nemají příznaky respiračního onemocnění, doporučuje Válek rozestupy od ostatních, případně používání respirátoru.

Voliči v izolaci podle zákona nemůžou volit a ani k nim nemůže komise s přenosnou urnou.

„A je jedno, jestli je to covid, žloutenka či spalničky. A dle zákona je úplně jedno, kdo toto protiepidemické opatření nařídí – může to dělat krajská hygienická stanice i praktik. Takhle to platí už desítky let,“ napsal Válek.

Momentálně je v izolaci s covidem kolem 10 000 lidí starších 18 let. „Zátěž je relativně rovnoměrně rozložená a denní nárůst je v jednotlivých krajích v řádu stovek případů,“ dodal ministr.

Vítězem voleb by bylo ANO, druhá SPD

V předchozích letech byly kvůli covidu možné zvláštní způsoby hlasování. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru.

Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.

Anketa

Chystáte se jít k volbám do obecního zastupitelstva?
Určitě ano
80,3 %
Spíše ano
2,9 %
Spíše ne
3 %
Určitě ne
11,6 %
Nevím
2,2 %
Celkem hlasovalo 4226 čtenářů.

Epidemie koronaviru v Česku v posledních dvou týdnech opět zrychluje. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že počty nakažených se proti nynějším údajům v říjnu a listopadu minimálně zdvojnásobí.

Reklama

Výběr článků